Vlada RS določila besedilo predloga sprememb Zakona o obnovi

Ljubljana, 29. 11. 2024 – Vlada RS se je na 130. redni seji, ki je potekala 28. 11. 2024, med drugim določila besedilo predloga sprememb Zakona o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev in se seznanila s poročilom o izvajanju obvezne državne gospodarske javne službe urejanja voda v letu 2023, izrednih ukrepov na področju urejanja voda v letih 2023/2024 po poplavah v avgustu 2023 in odprave posledic neposredne škode na objektih vodne infrastrukture v letu 2023. Povečala je namensko premoženje in kapital Javnega sklada RS za regionalni razvoj in razvoj podeželja in sprejela predlog Zakona o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga ter predlog Zakona o dopolnitvi Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo (ZUJIK-H). Imenovala je člane Sveta za socialno ekonomijo in njihove namestnike, sprejela sklep, da se v veljavni Načrt razvojnih programov 2024–2027 uvrsti nov projekt Sistem upravljanja vračanja tujcev, se seznanila z enajstim poročilom o napredku pri koriščenju sredstev evropske kohezijske politike in sprejela Sklep o prenehanju veljavnosti sklepa vlade glede ukrepov učinkovite rabe energije v stavbah ožjega in širšega javnega sektorja.

Predlog sprememb Zakona o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev

Zakon o obnovi zagotavlja celovit pristop pri odpravljanju posledic škode in obnovi prizadetih območij po lanskih poplavah. Vlada RS s ciljem čim učinkovitejše sanacije razmere ves čas spremlja in zakonske rešitve prilagaja glede na potrebe, ki se izkažejo v praksi pri izvajanju zakona.

Potrjena novela tako prinaša spremembi, ki bosta optimizirali izvajanje ukrepov v okviru poplavne sanacije na prizadetih območjih.

Za eno leto se podaljšuje rok za oddajo vloge za dodelitev investicijske spodbude gospodarskim družbam. S tem se podjetjem, ki želijo dolgoročno okrepiti odpornost proizvodnje proti poplavam in urejajo postopke prostorskega umeščanja ter pridobivanja zemljišč, zagotovi ustrezen čas, da uspešno zaključijo vse potrebne pripravljalne aktivnosti in po zaključku teh zaprosijo za spodbudo ter začnejo z investicijo v skladu z vsemi pravnimi in tehničnimi zahtevami.

Zakon tudi kumulativno določa izpolnitev dveh pogojev, na podlagi katerih bo možno spremeniti namensko rabo prostora v občinskem prostorskem načrtu (OPN) iz območja kmetijskih v območja stavbnih zemljišč.

Namensko rabo prostora v OPN bo možno spremeniti zgolj za tista zemljišča, za katera bo do 31. decembra 2028 sklenjena pogodba o uporabi zemljišča za namen gradnje nadomestitvenega objekta in vložena zahteva za izdajo gradbenega dovoljenja za nadomestitveni objekt. S tem se sledi namenu, da se bo namenska raba prostora v OPN spremenila izključno za zemljišča, na katerih bo zgrajen nadomestitveni objekt, ki ga upravičenec potrebuje za prebivanje oziroma nadomestitev svojega doma. Za tista zemljišča iz občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN) za obnovo, za katera do 31. decembra 2028 ne bo izražena resna namera o gradnji nadomestitvenega objekta na navedeni način, namenska raba v OPN ne bo spremenjena v stavbno zemljišče oz. se namenska raba prostora v OPN ne spremeni.

Celotno sporočilo si lahko preberete v priponki.

* * *