Ljubljana, 22. 1. 2025 – Danes je potekalo prvo izmed štirih srečanj regijskih svetov Združenja občin Slovenije. Sestali so se župani Spodnjeposavskega, Zasavskega, Jugovzhodnega in Osrednjeslovenskega regijskega sveta ZOS. Razprava je tekla o Zakonu o financiranju občin, ki med drugim posega tudi v določanje povprečnine, v okviru katere si župani želijo, da se zagotovi dovolj sredstev za nemoteno opravljanje vseh občinskih nalog. Župani si želijo, da bi združenje še naprej budno spremljajo spremembe zakonodaje na vseh področjih in se odzvalo tam ker se nalaga nove naloge občinam. Ravno v letu pred volitvami v Državni zbor je pričakovati val zakonskih sprememb, zato se je potrebno še posebej osredotočiti na to ključno nalogo združenja.
Župani so se med drugim dotaknili tudi predloga za spremembo Izhodišč za obdavčitev premoženja in ukrepe za prestrukturiranje razbremenitev dela (v nadaljevanju: Izhodišča). ZOS je na Izhodišča reagiralo takoj, in sicer, da bi moral davek pripadati občinam in ne državi. Župani so na seji izpostavili, da bi se moralo v okviru Izhodišč urediti tudi Nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča (NUSZ). Poleg tega je bil podan predlog, da bi se obdavčile vse nepremičnine, vendar v manjšem odstotku, kot je predlagan v Izhodiščih.
Župani so se seznanili tudi s predlogom Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o ohranjanje narave. S samimi spremembami omenjenega predloga Zakona se skuša na zavarovanih območjih in naravnih vrednotah, kjer se pobira vstopnina, normirati višino vstopnine. Gre za opredelitev cene za obisk zavarovanih območij in naravnih vrednot, ki predstavlja široko določbo v predlogu Zakona, ta pa občinam predstavlja težavo.
Razprava je nadalje tekla o predlogu Zakona o gospodarskih javnih službah s področja oskrbe s pitno vodo in odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode, o katerem so v preteklem letu potekala intenzivna pogajanja. Predsednik ZOS je vse prisoten seznanil z informacijo o tem, da se z omenjenim predlogom želi doseči reformo, obljubljeno v okviru Načrta za okrevanje in odpornost, hkrati pa se poskuša na zakonsko raven prenesti ustavno določbo o pravici do pitne vode. Bistveno spremembo omenjen predlog Zakona prinaša na področju ukinitev režijskih obratov, razen če je ta v 100% javni lasti. Tako z uveljavitvijo predloga Zakona zasebna podjetja več ne bodo mogla opravljati režijskega obrata na tem področju.
Glede področja dolgotrajne oskrbe, so župani izpostavili, da ne sme biti finančnega pritiska na občine, ter po drugi strani, da ne smejo biti občine tiste, ki bodo odgovorne, da sistem ne teče, saj so težave predvidene predvsem na področju kadra, ki ga občutno primanjkuje.
Med drugim je bila izpostavljena tudi problematika sprehajalcev psov. Župani v svojih občinah opažajo veliko problematiko lastnikov, ki sprehajajo svoje pse. Lastniki na sprehodih namreč za svojimi psi v veliki meri ne počistijo iztrebkov. Veliko težav zaradi tega so deležni tudi kmetje, saj se lastniki s psi sprehajajo tudi po njihovih lastnih kmetijskih površinah, pasjih iztrebkov, pa kot omenjeno, ne počistijo za seboj.
Na koncu so župani pohvalili tudi dobro sodelovanje z državo, in sicer predvsem s Službo Vlade RS za obnovo po poplavah in plazovih.
* * *