Ljubljana, 12. 12. 2024 – Danes, 12. 12. 2024 je na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport potekal delovni posvet na temo investicij v športno infrastrukturo z državnim sekretarjem mag. Dejanom Židanom. Sestanka so se udeležili Valter Mlekuž, podpredsednik Združenja občin Slovenije, Nataša Rupnik, občina Mirna Peč, Tina Rosina, občina Poljčane in Andrej Erjavec, podžupan občine Ravne na Koroškem).
Uvodoma je državni sekretar Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport (MGTŠ) mag. Dejan Židan predstavil rezultate dvoletnega Javnega razpisa za izbor sofinanciranja investicij v javno športno infrastrukturo, v okviru katerega je bilo izdanih 141 pozitivnih odločb za projekte v športno infrastrukturo po vsej Sloveniji, za katerega je bilo skupno zagotovljenih 50,3 mio EUR.
MGTŠ bo na vsaki dve leti razpisalo večje razpise, vmes pa manjši razpis. Za naslednje leto bo zato izhodišče razdeljeno v tri sklope, v okviru katerih bo na voljo 50.000, 100.000 in 250.000 EUR. Na temo razpisa bo v februarju potekal večji skupni pogovor namenjen vsem občina, Javni razpis pa bi bil razpisan konec marca oziroma v začetku aprila. Dna razpisu bodo imele tokrat prednost občine, ki v letošnjem letu niso prejele pozitivne odločbe.
Državni sekretar Židan je spomnil tudi, da je v javni obravnavi predlog Sklepa o določitvi mreže javnih športnih objektov in površin za šport v naravi, o katerem bo prav tako sklican sestanek s predstavniki občin, predvideno v sredini januarja.
Glede letošnjega razpisa so predstavniki občin MGTŠ pohvalili za usklajevanje in sodelovanje z občinami pred samo objavo razpisa. Opozorili pa so na predvsem kratke roke in negotovost pri prejemanju sklepa, ki je posledično povedla v časovno stisko. Podpredsednik ZOS Mlekuž je prav tako pohvalil delo ministrstva in apeliral, da to ostane tudi praksa za vnaprej.
Državni sekretar Židan je povedal, da je cilj MGTŠ, da Slovenija na področju vsakoletno raste, pomembno pa je tudi ločevanje regionalnih ter nacionalnih projektov. V naslednjem letu so tako predvideni trije projekti, od katerih bodo imele občine neposredno korist, in sicer:
- PROJEKT – Zmigaj se do vadbe
Glavni cilj projekta je povečanje deleža telesno dejavnih odraslih v Sloveniji z zagotavljanjem brezplačnih, strokovno vodenih športno-rekreativnih programov za krepitev zdravja. Namenjen bo odraslim, ki niso telesno dejavni ter ranljivim skupinam – ekonomsko deprivilegiranim, starejšim in mladim ženskam. Financirani bodo športni programi za krepitev zdravja (strokovni kader, objekti). Izvajalci pa bodo lahko športna društva in zveze ter drugi izvajalci skladno z ZŠpo-1, katerih bo za celotno Slovenijo izbranih 125. Razpis za prvi izbor izvajalcev bo predvidoma razpisan v februarju 2025, pri čimer je začetek izvajanja športnih programov predviden v maju/oktobru 2025.
- PROJEKT – Projekt inkluzije za invalide
V okviru projekta bo narejenih 12 vstopnih mest oziroma regijskih centrov, in sicer v prostorih, ki jih občine že imate (telovadnice, ipd.). MGTŠ bo v okviru projekta z evropskimi sredstvi kupovalo dodatno opremo, ki jo invalidi potrebujejo. Za obdobje 5. let (2025-2030), bodo financirane plače dvanajstim usposobljenim ljudem, in sicer v 100%. Poleg tega bo teh 12 ljudi poiskalo ministrstvo in bodo občine tako oproščene dodatnega dela z iskanjem primernega kadra. Vzporedno pa se pripravlja program, ki bo omogočil izobraževanja do 350 strokovnim delavcem, ki so v klubih, društvih, itd. katero bo omogočilo, da bodo tem delavcem prineslo znanje, da bodo lahko delali tudi z invalidi. Projekt naj bi se začel izvajati konec leta 2025.
- PROJEKT – Projekt Olimpijskega komiteja Slovenije
Za strokovne delavce, ki delajo v občinskih panožnih športnih šolah bi država zagotovila do 20% sofinanciranja.
Predstavnica ZOS Nataša Rupnik je opozorila na pomembnost razpršenosti 125 izvajalcev prvega projekta. Pomembno je namreč, da se bodo dejavnosti izvajale tudi v manjših občinah in ne samo v velikih mestih. Poleg tega je predstavnica ZOS Tina Rosina opozorila tudi na pomembnost razpršenosti izvajalcev po celotni Sloveniji, in ne samo po eni regiji.
***