Vlada RS sprejela mnenje za presojo ustavnosti določb nekaterih členov Zakona o zaščiti živali

Ljubljana, 23. 12. 2024 – Vlada RS je na 283. dopisna seji, ki je potekala 23. 12. 2024, med drugim sprejela mnenje glede predloga za presojo ustavnosti določb nekaterih členov Zakona o zaščiti živali. Sprejela je tudi Sklep o določitvi cene za sežig komunalnih odpadkov v Savinjski regiji za leto 2025 in opravila prerazporeditev pravice porabe.

Predlog za presojo ustavnosti določb nekaterih členov Zakona o zaščiti živali

S strani Vlade RS je bilo sprejetomnenje glede predloga za presojo ustavnosti določb 6.b, 6.c in 6.č člena Zakona o zaščiti živali ter 22., 23. 24. in 28. člena Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zaščiti živali.

V letu 2021 je bila sprejeta novela Zakona o zaščiti živali, ki je z novim 6.b, 6.c in 6.č členom omejila posedovanje živali prosto živečih vrst kot hišnih oziroma rejnih živali. Hkrati je predvidela seznam prostoživečih živalskih vrst, ki so po svoji naravi nevarne oziroma je njihovo zadrževanje v ujetništvu z vidika zadovoljevanja njihovih etoloških potreb zahtevno. Poleg tega je predvidela tudi seznam dovoljenih vrst živali.

Omejitev posedovanja določenih vrst t. i. eksotičnih živali z vidika dobrobiti živali, ohranjanja narave in varovanja zdravja in življenja ljudi, je cilj nove ureditve. Posledično je pričakovati tudi zmanjšanje povpraševanja in s tem vpliv na trgovino s prosto živečimi vrstami.

Da izpodbijane določbe 6.b, 6.c in 6.č člena Zakona o zaščiti živali ter 22., 23., 24. in 28. člena Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zaščiti živali niso v nasprotju z Ustavo RS, meni Vlada RS.

Vlada RS meni, da pobudniki za izpodbijanje spornih določb nimajo pravnega interesa, saj predlagatelji vnaprej ugovarjajo določbam zakona, ki v njihov pravni položaj sploh še niso posegle. Poleg tega predlagatelj pobude za presojo ustavnosti navedenih členov pobudo utemeljujejo z  razlago, da jim je s spornimi določbami prepovedano posedovanje določenih vrst živali, pri čemer seznam prepovedanih vrst živali še ni bil sprejet.

Kljub temu, da pobudniki menijo, da gre za poseg v pravice pobudnikov iz 33., 67. in 74. člena Ustave RS in 1. člena Prvega protokola Evropske konvencije o človekovih pravicah, je na drugi strani Vlada RS mnenja, da ne gre za poseg v pravice, saj gre za konflikt med javnim interesom, in sicer nevarnost živali in dobrobit živali ter zasebnim interesom posameznikov po posedovanju teh živali, ki mu glede na navedene razloge ni utemeljeno brez omejitev slediti.

Celotno sporočilo je na voljo v priponki.

* * *