Ljubljana, 12. 3. 2025 – Vlada RS je na 297. dopisni seji, ki je potekala 11. 3. 2025, med drugim soglašala s predlogom amandmajev k predlogu Zakona o gospodarskih javnih službah s področja oskrbe s pitno vodo in odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode.
Predlog Zakona je Vlada RS sprejela 23. 12. 2024 in ga predlagala DZ RS v sprejem po nujnem postopku. Njegov cilj je normativno jasno in celovito urediti to ključno področje.
Med postopkom sprejemanja predloga Zakona v DZ RS so bili podani predlogi in pripombe, ki so privedli do vsebinskih in redakcijskih amandmajev. Ti vključujejo spremembo naslova v »Zakon o oskrbi s pitno vodo ter odvajanju in čiščenju komunalne odpadne vode« ter podrobnejše opredelitve izvajanja občinskih gospodarskih javnih služb na področju oskrbe s pitno vodo in ravnanja z odpadnimi vodami. Predlog Zakona določa tudi oblikovanje cen javnih služb ter evidentiranje podatkov o infrastrukturi. Amandmaji dodatno določajo, da se za vprašanja infrastrukture lokalnega pomena in javnih služb varstva okolja smiselno uporablja zakon, ki ureja varstvo okolja, razen če ta zakon ne predpisuje drugače.
Besedilo predloga Zakona je dopolnjeno z določbami za večjo varnost in predvidljivost, ki podrobneje urejajo postopek stečaja izvajalca javne službe. Določeno je, da nad izvajalci javne službe oskrbe s pitno vodo ni mogoče uvesti stečajnega postopka, odgovornost za obveznosti izvajalcev pa nosijo subsidiarno njihovi ustanovitelji. Dodane so tudi določbe, ki določajo izvzetje, če se vodi izvršba zaradi poplačila terjatve iz posojila, ter da občina ima zakonito predkupno pravico pri prodaji infrastrukture, ki je nujno potrebna za izvajanje javne službe. Glede na pomen nemotenega izvajanja javnih služb je določeno, da mora stečajni dolžnik, ki je izvajalec javne službe, nadaljevati izvajanje nalog, potrebnih za nemoten potek javne službe.
Oskrba s pitno vodo ter odvajanje in čiščenje odpadnih voda sta ključna za ohranjanje zdravja ljudi, varstvo okolja in blaginjo prebivalstva. Zato je določena obveza zagotavljanja nujnih nalog teh javnih služb tudi v primeru stavke. Nemoteno izvajanje teh nalog predstavlja javno korist in ohranja stabilnost družbe. Zagotavljanje osnovnih storitev v času stavke je ključno za zaščito javnega zdravja ter zadovoljitev temeljnih potreb prebivalstva.
Celotno sporočilo si lahko preberete v priponki.