Ljubljana, 7. 2. 2025 – Vlada RS je na včerajšnji redni seji prekinila obravnavo predloga novele Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (v nadaljevanju: Zakon). Ker je bilo na posvetu o prihodnosti šolstva, ki ga je organiziral premierjev kabinet pred sejo podanih nekaj pripomb, bodo novelo zakona sprejeli prihodnji teden, je pojasnil podpredsednik vlade Matej Arčon. Sedaj je dogovor, da se podane pripombe preuči in prihodnji teden na seji vlade tudi ta novela zakona sprejme.
Delovni posvet o prihodnosti slovenskega šolstva je organiziral kabinet predsednika vlade, saj si je premier Robert Golob želel slišati mnenja predstavnikov ključnih deležnikov na področju vzgoje in izobraževanja. Po slišanih pripombah pa si bodo vzeli čas, kako odpraviti anomalije brez sistemskih posegov.
Javna obravnava predloga novele zakona se je sicer zaključila konec maja, nanj pa je po navedbah ministrstva prispelo približno 40 pripomb.
Navzoči na posvetu, ki sta se ga udeležila tudi minister za finance Klemen Boštjančič, minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj so sicer pozdravili spremembe, ki jih prinaša predlog novele, predvsem to, da bo financiranje razvoja zakonsko vezano na BDP.
Predlog novele zakona predvideva, da se bodo sredstva za razvoj in investicije v šolstvo vsako leto povečala za 0,02 odstotka BDP, vse dokler ne bodo prišla do 0,5 odstotka BDP, je pojasnil Boštjančič, ki je navedel še, da so sredstva za raziskave, razvoj in inovacije v štirih letih podvojili.
Izraženi pa so bili pomisleki glede sprememb pri imenovanju ravnateljev. Predlog novele zakona namreč predvideva, da bo pri imenovanju ravnateljev potrebno soglasje ministra, ki bo ravnatelja pod zakonsko določenimi pogoji lahko tudi razrešil.
Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj je izpostavil, da se ne strinjajo s predlogi, ki omejujejo vpliv svetov šol oz. vrtcev in večanje vpliva ministra pri imenovanju in razreševanju ravnateljev. Da gre pri slednjem za poskus politizacije šolstva je izpostavila tudi predsednica Združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije Mojca Mihelič. Podpredsednica republiškega odbora Združenja ravnateljev vrtcev Slovenije Barbara Novinec pa je poudarila, da s tem lokalna skupnost izgublja vpliv.