Ljubljana, 29. 10. 2024 – Vlada RS je na 270. dopisni seji, ki je potekala 28. 10. 2024, potrdila sklenitev dogovora o višini povprečnine za leti 2025 in 2026 in izdala Uredbo o spremembi Uredbe o plačah in drugih prejemkih javnih uslužbencev za delo v tujini.
Dogovor o povprečnini za prihodnji dve leti
Vlada RS je potrdila sklenitev dogovora o višini povprečnine za leti 2025 in 2026 z reprezentativnimi združenji občin, minister za finance Klemen Boštjančič pa je s predstavnikoma občinskih združenj dogovor že podpisal. Prihodnje leto bo povprečnina znašala 771,33 evra, leta 2026 pa 775,29 evra. Poleg tega bodo občine prihodnje leto prejele še dodatnih 48 milijonov evrov prihodkov iz dohodnine.
Dogovor sta poleg ministra Boštjančiča podpisala še predsednik Skupnosti občin Slovenije Gregor Macedoni in podpredsednik Združenja mestnih občin Slovenije Samo Turel. Slednja skupaj zastopata 195 od 212 slovenskih občin.
Dogovor med vlado in občinami je sledil daljšim in konstruktivnim pogovorom predstavnikom ministrstev za finance in za javno upravo ter občinskih združenj. Na njih se niso osredotočili le na izračune in višino povprečnih stroškov za financiranje občinskih nalog, ki so ena od podlag za določitev višine povprečnine (to je na prebivalca v državi ugotovljen primeren obseg sredstev za financiranje z zakonom določenih nalog občin), ampak tudi na poenostavitev postopka določitve povprečnine.
Na podlagi dogovora bo povprečnina odslej določena tako, da se izračunani povprečni stroški za financiranje občinskih nalog povečajo s povprečjem medletne rasti teh stroškov in za učinke novih ter spremenjenih predpisov. To je bilo upoštevano že pri izračunu povprečnine za prihodnji dve leti – leta 2025 bo tako znašala 771,33 evra, leta 2026 pa 775,29 evra. Nov postopek določitve povprečnine bo Ministrstvo za javno upravo upoštevalo pri pripravi novele Zakona o financiranju občin.
Dogovor določa tudi, da bodo občine prihodnje leto iz državnega proračuna dobile dodatna sredstva v višini 1,5 odstotka dohodnine, vplačane v letu 2023, kar znaša 47,9 milijona evrov. Dodatna sredstva bodo namenjena zmanjševanju objektivnih razlik, ki vplivajo na prihodke občin, razdeljena pa bodo na dva dela. 75 odstotkov oziroma 35,9 milijona evrov bodo prejele občine z izkazanim nesorazmerjem v financiranju stroškov izvajanja zakonskih nalog, 25 odstotkov oziroma 12 milijonov evrov pa bodo prejele vse občine na podlagi kriterijev za sredstva za uravnoteženje razvitosti občin iz Zakona o financiranju občin.
Podpisanemu dogovoru bo prilagojen tudi predlog Zakona o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2025 in 2026, ki je trenutno v parlamentarnem postopku.
Sprememba Uredbe o plačah in drugih prejemkih javnih uslužbencev za delo v tujini
Sprememba Uredbe o plačah in drugih prejemkih javnih uslužbencev za delo v tujini je posledica spremembe indeksov življenjskih stroškov. V skladu s četrtim odstavkom 7. člena omenjene uredbe uskladitev indeksov življenjskih stroškov sprejme vlada na predlog Ministra za zunanje zadeve, tako da se indeksi življenjskih stroškov uskladijo 1. marca, 1. julija in 1. novembra.
Indeksi življenjskih stroškov za posamezni kraj temeljijo na indeksih življenjskih stroškov OZN in se določijo z aritmetično sredino zadnjih treh tovrstnih objavljenih indeksov življenjskih stroškov. Novi indeksi iz uredbe se bodo prvič uporabili pri obračunu plače za november 2024. Izplačani pa bodo decembra.
***