Ljubljana, 4. 10. 2024 – Vlada RS je na 123. redni seji, ki je potekala 3. 10. 2024, med drugim potrdila končno oceno neposredne škode na stvareh zaradi posledic močnih neurij z obilnim deževjem, vetrom, zemeljskim plazovi in poplavami 3. in 7. junija letos, sprejela Sklep o določitvi objektov, katerih odstranitev je nujno potrebna in v javno korist in odločila o prerazporeditvah pravic porabe v letošnjem državnem proračunu. Sprejela je tudi Sklep, da se v veljavni Načrt razvojnih programov 2024-2027 uvrsti projekt 2570-24-0039 LIFE novi pristop k energetskemu prehodu 3DIVERS in izdala Odlok o Strategiji skladnega upravljanja državne meje Republike Slovenije (IBM Strategija).
Končna ocenjena neposredne škode na stvareh zaradi posledic močnih neurij z obilnim deževjem, vetrom, zemeljskim plazovi in poplavami 3. in 7. junija letos
Vlada RS je potrdila končno oceno neposredne škode na stvareh zaradi posledic močnih neurij z obilnim deževjem, vetrom, zemeljskim plazovi in poplavami 3. in 7. junija letos, ki so prizadela občine Koroške, Podravske, Pomurske, Vzhodnoštajerske, Zahodnoštajerske in Zasavske regije. Končna ocena neposredne škode skupaj znaša 9.152.658,52 evra in jo je verificirala Državna komisija za ocenjevanje škode po naravnih in drugih nesrečah.
Od skupnega zneska neposredne škode v višini 9.152.658,52 evra znaša škoda na kmetijskih zemljiščih 467.836,90 evra, delna škoda na stavbah 444.697,01 evra, škoda na gradbeno-inženirskih objektih 6.060.288,96 evra, škoda na vodotokih 1.933.591,19 evra, škoda na gozdnih cestah 76.760,93 evra in škoda na državnih cestah 169.483,53 evra.
Končna ocena neposredne škode presega 0,3 promile načrtovanih prihodkov državnega proračuna za leto 2024, s čimer je dosežen limit za uporabo sredstev državnega proračuna v skladu z Zakonom o odpravi posledic naravnih nesreč. Zato bodo pristojna ministrstva pripravila program odprave posledic neposredne škode v skladu z določbami Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč.
Vlada RS je Državno komisijo za ocenjevanje škode po naravnih in drugih nesrečah pooblastila, da izjemoma lahko potrdi ponovno oceno škode pri posameznem oškodovancu v roku šestih mesecev po potrditvi te ocene. Potrjeno ponovno oceno škode bo državna komisija poslala Ministrstvu za naravne vire in prostor, Uprava za zaščito in reševanje pa bo na navedeno ministrstvo prenesla dokumentacijo.
Vlada je potrdila tudi stroške ocenjevanja škode, ki so jo opravile občinske komisije in Uprava za zaščito in reševanje v skupni višini 2.668,00 evra in bodo povrnjeni iz proračunske rezerve.
Sklep o določitvi objektov, katerih odstranitev je nujno potrebna in v javno korist, na območju Občine Braslovče, Občine Šmartno ob Paki, Mestne občine Celje, Občine Šoštanj, Občine Nazarje, Občine Mozirje, Občine Prevalje, Občine Kamnik, Mestne občine Slovenj Gradec Občine Medvode, Občine Luče in Občine Gorenja vas – Poljane
RS je 4. avgusta 2023 prizadela naravna nesreča večjega obsega, ki je zaradi obsežnega deževja povzročila poplave in zemeljske plazove. V skladu s 151.a členom Zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023 se zaradi visoke ogroženosti zaradi poplav, erozije, zemeljskega ali hribinskega plazu kot posledice poplav in plazov in s tem povezano visoko nevarnostjo porušitve ali znatnega poškodovanja objektov, s čimer bi lahko nastale škodljive posledice za življenje in zdravje ljudi, takšni objekti nujno odstranijo.
Vlada RS je sprejela Sklep o določitvi objektov, katerih odstranitev je nujno potrebna in v javno korist, na območju Občine Braslovče, Občine Šmartno ob Paki, Mestne občine Celje, Občine Šoštanj, Občine Nazarje, Občine Mozirje, Občine Prevalje, Občine Kamnik, Mestne občine Slovenj Gradec Občine Medvode, Občine Luče in Občine Gorenja vas – Poljane. Z navedenim sklepom je Vlada RS določila 128 objektov za nujno odstranitev in ugotovila javne koristi z namenom odstranitve nepremičnine in nadomestitev z eno od zakonskih možnosti, vključno z nadomestitvenim objektom. Sklepi temeljijo na podlagi strokovnih mnenj, ki jih je pripravila Državna tehnična pisarna v okviru Službe Vlade RS za obnovo po poplavah in plazovih in jih je predhodno potrdil Svet Vlade RS za obnovo. Gradivo je bilo javno razgrnjeno, v okviru javne razgrnitve pa je imela javnost možnost dajanja pripomb in predlogov. Na vse prejete pripombe oziroma predloge je Služba Vlade RS za obnovo po poplavah in plazovih pisno odgovorila dajalcem pripomb in predlogov.
Seznam evidentiranih območij in objektov, ki so bili predmet strokovne presoje, je bil objavljen 8. 1. 2024. Na seznamu je bilo 343 objektov. S sprejetjem tega in predhodnih sklepov je bilo na podlagi predlogov stroke odločeno, da je nujno potrebna in v javno korist odstranitev 258 objektov. S seznama je bilo na podlagi strokovne presoje umaknjenih 85 objektov.
V nadaljevanju postopka sledi podpis pogodbe, s katero se določi nadomestitev nepremičnine, ki je bila določena za odstranitev. V skladu z veljavno zakonodajo lahko država lastniku nepremičnine z objektom za odstranitev zagotovi lastninsko pravico na enakovredni nepremičnini, razen če lastnik nepremičnine z objektom za odstranitev zahteva odškodnino. Če lastnik nepremičnine z objektom za odstranitev sam predlaga nadomestno nepremičnino, to nepremičnino država odkupi in prenese na tega lastnika, če je s cenitvijo obeh nepremičnin ugotovljena njuna enakovrednost. Če je vrednost ocenjene nadomestne nepremičnine nižja od vrednosti ocenjene nepremičnine z objektom za odstranitev, in lastnik nepremičnine z objektom za odstranitev pristane na tako nadomestilo, država temu lastniku plača razliko v vrednosti med nepremičninama v denarju. Če je vrednost ocenjene nadomestne nepremičnine z objektom za odstranitev višja od vrednosti ocenjene nepremičnine z objektom za odstranitev, država nadomestno nepremičnino odkupi, če lastnik nepremičnine z objektom za odstranitev plača razliko v vrednosti med nepremičninama.
Celotno sporočilo si lahko preberete v priponki.