Ljubljana, 19. 11. 2024 – Vlada RS se je na 274. dopisni seji, ki je potekala 18. 11. 2024, opredelila do mnenj Državnega sveta RS k predlogu sprememb državnega proračuna za leto 2025, predlogu dopolnjenega predloga državnega proračuna za leto 2026 in predlogu Zakona o izvrševanju državnih proračunov za prihodnji dve leti.
Vlada RS v mnenjih med drugim pojasnjuje, da je predloga proračunov pripravljala v obdobju zaostrenih geopolitičnih, gospodarskih in varnostnih razmer ter popoplavne obnove. Poleg tega mora pri odločanju o prevzemanju obveznosti, ki bremenijo državni proračun, ravnati skladno z usmeritvami Evropske komisije glede fiskalne politike držav članic. Osnovni cilji fiskalnih politik v letu 2025 in naprej zahtevajo krepitev javnofinančne vzdržnosti s postopno konsolidacijo ob ohranjanju ciljanih ukrepov.
Na podlagi podpisanega dogovora s Skupnostjo občin Slovenije in Združenjem mestnih občin Slovenije, ki skupaj zastopata 195 od 212 slovenskih občin, je Vlada RS z amandmajem v predlog Zakona o izvrševanju proračunov vnesla dogovorjeno povprečnino za proračunski leti 2025 (771,33 evra) in 2026 (775,29 evra), hkrati pa je v Zakon vnesla tudi pravno podlago, na podlagi katere bodo občine prejele sredstva iz naslova dohodnine za zmanjšanje objektivnih razlik, ki vplivajo na prihodke občin. Za leto 2025 bodo ta sredstva znašala približno 48 milijonov evrov. Prenova Zakona o financiranju občin, ki bo uzakonila nov koncept izračuna povprečnine, pa je v zaključni fazi priprave.
Končna rešitev glede prestrukturiranja Savinjsko-Šaleške premogovne regije (regija SAŠA) zaradi številnih odprtih vprašanj in potencialnih vplivov zaenkrat še ni bila sprejeta oziroma se še pripravlja. Za prestrukturiranje regije SAŠA je sicer namenjenih 185 milijonov evrov, izvajajo se ukrepi za pravičen prehod, v pripravi pa so tudi trije zakoni v okviru resornih ministrstev, ki usklajujejo vsebine in pripravljajo finančno vzdržne ukrepe.
Glede pričakovanj o ustrezni pomoči države gospodarstvu in zagotavljanju sredstev za ukrep skrajšanega delovnega časa pa vlada pojasnjuje, da je v pripravi Zakon o stalni krizni shemi skrajšanega delovnega časa, ki je del Načrta za okrevanje in odpornost. Omogočal bo odreditev dela s skrajšanim delovnim časom ob hkratni delni napotitvi na začasno čakanje na delo.
Vlada RS se je opredelila tudi do amandmajev na predlog sprememb državnega proračuna za leto 2025. Dva amandmaja, ki so ju vložile poslanske skupine Svoboda, SD in Levica, je potrdila, ostale pa zavrnila. Amandmaja, ki ju je potrdila, se nanašata na povečanje sredstev za štipendije za pedagoške poklice in zagotavljanje sredstev za pripravljalna dela pri reševanju prostorske problematike Onkološkega inštituta Ljubljana.
V primeru dopolnjenega predloga državnega proračuna za leto 2026 pa je vlada vse amandmaje zavrnila.