Vlada RS in sindikati danes v podpis dokumenta o usklajenosti

Ljubljana, 17. 7. 2024 – Vlada RS se je na 241. dopisni seji, ki je potekala 16. 7. 2024, med drugim seznanila z dokumentom o prenovi plačnega sistema javnega sektorja.

Vlada RS je pooblastila ministra za javno upravo mag. Franca Propsa in ministra za finance Klemna Boštjančiča za podpis omenjenega dokumenta.

11. julija 2024 je potekala seja pogajalske komisije, na kateri je bilo dogovorjeno, da Vlada RS in reprezentativni sindikati javnega sektorja ugotovijo, katere vsebine prenove plačnega sistema javnega so na ravni pogajalskih skupin na dan 11. 7. 2024 usklajene. Skladno z dogovorom je bil pripravljen pregled stanja ter pripravljen dokument, ki ga bo podpisala vladna in sindikalna stran.

Ob upoštevanju navedenega pregleda stanja se bodo nadaljevala pogajanja in usklajevanja s ciljem dokončne uskladitve določb predloga Zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju, kolektivnih pogodb, uredb in drugih pravnih aktov, potrebnih za uveljavitev prenove plačnega sistema javnega sektorja.

***

Pregled stanja usklajenosti in neusklajenosti:

Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja so po zadnjih krovnih pogajanjih o prenovi plačnega sistema in odpravi plačnih nesorazmerij minuli teden sporočili, da so se uskladili o nekaterih bistvenih elementih. Trenutno stanje je:

  1. Predlog Zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju (ZSTSPJS)

Besedilo členov predloga ZSTSPJS je usklajeno, razen členov, ki določajo: poimenovanje novih plačnih podskupin, črtanje pravniškega državnega izpita in specializacije v zdravstvu, obveznosti porabe sredstev za del plače za delovno uspešnost, dodatek za mentorstvo, dodatek za dvojezičnost, predlog glede določanja novega plačnega stebra javnega reda in varnosti, pogoji za opravljanje stalne pripravljenosti in dela preko polnega delovnega časa v primeru, ko javni uslužbenec plače skupine B opravlja delo tudi na drugem delovnem mestu, višina delovne uspešnosti javnega uslužbenca plačne skupine B, predlog sindikalne strani glede uvrščanja delovnih mest in nazivov z drugimi akti, odreditev učne in pedagoške obveznosti ter poglavja prehodnih določb.

Neusklajeni so tudi predlogi sindikalne strani glede določanja novih dodatkov za prepovedi in omejitve in dodatka za pravniški državni izpit.

  1. Plačna lestvica in način prevedbe plačnih razredov obstoječih delovnih mest in nazivov v novo plačno lestvico

Usklajeno je:

  • nova plačna lestvica, ki se začne uporabljati s 1. 1. 2025;
  • način prevedbe plačnih razredov obstoječih delovnih mest in nazivov v novo plačno lestvico;
  • varovalka, ki zagotavlja, da ob vstopu v nov plačni sistem in tudi v naprej noben javni uslužbenec ne bo imel osnovne plače, ki bi bila nižja od minimalne plače. Navedeno se zagotovi na način, da se v primeru, da bi bil javni uslužbenec uvrščen v plačni razred, katerega vrednost je nižja od minimalne plače, javni uslužbenec uvrsti v prvi plačni razred, katerega vrednost je višja od minimalne plače in ki ga je sicer mogoče doseči z napredovanjem (konkretno zakonsko določbo je potrebno še oblikovati in uskladiti);
  • vsaka 4 leta se preverijo učinki določbe prejšnje alineje in izvedejo pogajanja, s katerimi se dogovori ustrezno razmerje med minimalno plačo in vrednostjo prvega plačnega razreda ter posledično plačno lestvico.
  • Usklajevanje plačne lestvice v novem sistemu

Vsako leto se izvedejo pogajanja o višini uskladitve  vrednosti plačnih razredov plačne lestvice, v okviru katerih se lahko dogovori odstotek uskladitve vrednosti plačnih razredov plačne lestvice. Pogajanja se morajo zaključiti najkasneje do 1. aprila tekočega leta. V primeru, da se pogajanja ne zaključijo z dogovorom, se vrednosti plačnih razredov plačne lestvice uskladijo v višini 80 odstotkov rasti cen življenjskih potrebščin. Za uskladitev se uporabi uradni podatek Statističnega urada RS o medletni rasti cen življenjskih potrebščin decembra preteklega leta glede na december predpreteklega leta.

Usklajena vrednost plačnih razredov plačne lestvice se za obračun plač uporablja od 1. maja tekočega leta.

Plačna lestvica se skladno s to točko prvič uskladi v letu 2029.

  • Sklepanje in veljavnost kolektivne pogodbe za javni sektor (kvorum)

Predlog določb ZSTSPJS glede sklepanja in veljavnosti kolektivne pogodbe za javni sektor je usklajen, razen določb glede upravičenosti do uveljavljanja antikvoruma, določiteve podatkov, ki so podlaga za ugotavljanje števila članstva in naknaden pristop h kolektivnim pogodbam.

  • Prehodno obdobje novega plačnega sistema

Usklajeni so način in roki pridobitve pravice do izplačila višjih plač javnim uslužbencem iz naslova prehoda na novo plačno lestvico v novem plačnem sistemu, iz naslova novih uvrstitev delovnih mest, nazivov in funkcij v plačne razrede zaradi odprave nesorazmerij v osnovnih plačah in iz naslova usklajevanja plačne lestvice v prehodnem obdobju.

Plačni razred, v katerega se javni uslužbenec uvrsti na dan 1. januar 2025, predstavlja plačni razred javnega uslužbenca na dan 31. decembra 2024, povišan za dogovorjeno odpravo plačnih nesorazmerij in preveden na novo plačno lestvico po ZSTSPJS.

  • Usklajevanje vrednosti plačnih razredov plačne lestvice v prehodnem obdobju

Usklajeni so načini in pogoji kako se v prehodnem obdobju do leta 2029 vrednost plačnih razredov plačne lestvice in osnovne plače javnih uslužbencev usklajujejo.

  • Prehodne določbe ZSTSPJS

Besedilo poglavja Prehodnih določb ZSTSPJS ni usklajeno in se dokončno uskladi v okviru Delovne skupine za usklajevanje besedila ZSTSPJS oziroma v okviru ožje pogajalske skupine, skladno z njenimi pristojnostmi.

  • Predlog nove Kolektivne pogodbe za javni sektor

Besedilo členov nove Kolektivne pogodbe za javni sektor je usklajeno, razen naslednjih neusklajenih členov, ki določajo: primerljivost uvrstitev delovnih mest in nazivov v plačne razrede, dodatek za mentorstvo, predlog sindikalne strani glede določitve dodatka za PDI, predlog vladne strani glede določitve dodatka za posebne pogoje dela v Uradu Vlade RS za oskrbo in integracijo migrantov, dodatek za nevarnost v času razglašene epidemije in epizootije, dodatek za izmensko delo, dodatek za delo po posebnem razporedu, dodatek za delo preko polnega delovnega časa.

Neusklajen je tudi predlog sindikalne strani glede določanja novih dodatkov za prepovedi in omejitve.

  • Kriteriji za letni dopust v javnem sektorju

Usklajena je sprememba kriterija starosti za letni dopust v javnem sektorju in sicer na način, da se javnemu uslužbencu, ki je dopolnil 55 let, letni dopust poveča za 5 dni.

  • Priprava pravnih aktov, potrebnih za prenovo plačnega sistema

Na podlagi tega pregleda bodo pristopili k nadaljevanju pogajanj s ciljem dokončne uskladitve določb ZSTSPJS, priprave in usklajevanja kolektivnih pogodb, uredb in drugih pravnih aktov, potrebnih za uveljavitev prenove plačnega sistema javnega sektorja.

  • Dogovor o prenovi plačnega sistema in odpravi plačnih nesorazmerij

Pogajanja o neusklajenih vsebinah se nadaljujejo na ravni pogajalske komisije in po stebrih, pri čemer se Vlada RS in obe sindikalni pogajalski skupini strinjajo, da bodo vse vsebine in pravne podlage, ki so potrebne za uveljavitev prenove plačnega sistema in odpravo plačnih nesorazmerij, potrjene sočasno in v celoti.

Ob zaključku pogajanj o prenovi plačnega sistema in odpravi plačnih nesorazmerij bo podpisan Dogovor o uveljavitvi novega sistema plač v javnem sektorju ter usklajenosti bistvenih elementov prenove plačnega sistema in odprave plačnih nesorazmerij. V okviru tega bo sledil tudi dogovor o vsebini zaveze Vlade RS glede zagotavljanja sredstev za prehod v nov plačni sistem.

***