Ljubljana, 23. 8. 2024 – Vlada RS je na 116. redni seji, ki je potekala 22. 8. 2024, med drugim določila besedilo predloga novele Zakona o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev in sprejela Sklep o določitvi 7 objektov, katerih odstranitev je nujno potrebna in v javno korist, na območju Občine Braslovče, Občine Mežica, Občine Prevalje, Občine Ravne na Koroškem in Občine Rečica ob Savinji. Sprejela prvo spremembo Letnega načrta razpolaganja z državnimi gozdovi za leto 2024 ter potrdila čistopis le tega. Sprejela je Program odprave posledic neposredne škode na stvareh zaradi obilnega deževja s poplavami in plazovi od 14. do 23. maja 2023, Akcijski načrt za izvajanje Programa za otroke 2020-2025, za obdobje 2023-2025 in prerazporedila pravice porabe v letošnjem državnem proračunu. Seznanila se je tudi s Poročilom o izvajanju evropske kohezijske politike 2014–2020 in 2021–2027 za obdobje od januarja 2014 do konca junija 2024 in izdala Uredbo o spremembi Uredbe o oskrbi s pitno vodo.
Predloga novele Zakona o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev
Z novelo Vlada RS naslavlja izzive, ki so se v praksi pokazali pri izvajanju zakona, in zagotavlja učinkovitejšo obnovo. Rešitve med drugim vključujejo prilagoditve poroštvene sheme za prebivalstvo in spremembe postopkov glede prostorskega načrtovanja.
Veljavnost poroštvene sheme za kredite, najete za obnovo doma in za nadomestitev doma, novela zakona podaljšuje do vključno 31. decembra 2026. Hkrati podaljšuje ročnost kreditov (do 25 let), s čimer se bo zmanjšala letna kreditna obveznost kreditojemalcev, zgornjo mejo glavnice kredita pa zvišuje na 200.000 evrov, kar naslavlja dejanske potrebe potencialnih strank. Spreminja se tudi določba glede fiksne obrestne mere, ki mora biti vsaj 20 odstotkov nižja od trimesečne medbančne obrestne mere EURIBOR na dan vloge za kredit in vsaj 10 odstotkov ugodnejša od redne ponudbe banke, kar vse banka objavi na svojih spletnih straneh. Obresti bodo še naprej, kot je veljalo doslej, subvencionirane v celoti.
Nabor možnih kreditojemalcev širi tudi na ožje družinske člane lastnika poškodovanega objekta, ki imajo poleg lastnika nepremičnine na kreditojemalčevi poškodovani nepremičnini prijavljeno stalno prebivališče oziroma z listinskimi dokazi ali pričami izkažejo, da je neposredno pred poplavami in plazovi v njej prebival skupaj s kreditojemalcem.
Hkrati uvaja obveznost bank, ki sodelujejo v poroštveni shemi, da namero o sodelovanju objavijo v svojih poslovalnicah in spletnih straneh ter o tem obvestijo Službo Vlade RS za obnovo po poplavah in plazovih, ki bo poskrbela za objavo seznama sodelujočih bank. Tako bo informacija zainteresiranim na voljo tudi na spletni strani službe.
Na področju komunalnega opremljanja natančno določa, da je za izvedbo komunalne opreme stavbnih zemljišč pristojna občina, pri oprostitvi plačila komunalnega prispevka pa, da oprostitev velja tudi, če se nadomestitveni objekt ne zgradi v isti občini, kot je objekt za odstranitev.
Novela zakona drugače ureja tudi postopek nakupa kmetijskih zemljišč, ki se jim bo namenska raba spremenila v stavbna zemljišča. Pri postopku nakupa kmetijskih zemljišč se ne bodo uporabljale določbe Zakona o kmetijskih zemljiščih, ki se nanašajo na promet s kmetijskimi zemljišči, temveč se nakup izvede s sklenitvijo neposredne pogodbe.
Ponovna gradnja na območjih, kjer bodo odstranjeni objekti, bo prepovedana, novela pa ureja tudi izjemo pri posegih v naravo. Predlaga namreč odstop od ureditve v Zakonu o divjadi in lovstvu, ki ureja prepoved sekanje zarasti ob vodnih bregovih, čiščenja odvodnih kanalov in praznjenja vodnih zajetij v času gnezdenja ptic. S to rešitvijo ne posega v splošne zahteve iz predpisov o ohranjanju narave.
Jasneje določa tudi možnost uporabe naplavin, odvzetih iz vodotokov ob sanaciji, kot gradbenega materiala ter usklajuje določbe zakona z novo sprejeto evropsko uredbo glede pomoči de minimis.
Sklep o določitvi objektov, katerih odstranitev je nujno potrebna in v javno korist, na območju občin Braslovče, Mežica, Prevalje, Ravne na Koroškem in Rečica ob Savinji
Republiko Slovenijo je 4. avgusta 2023 prizadela naravna nesreča večjega obsega, ki je zaradi obsežnega deževja povzročila poplave in zemeljske plazove. V skladu s 151.a členom Zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023 se zaradi visoke ogroženosti zaradi poplav, erozije, zemeljskega ali hribinskega plazu kot posledice poplav in plazov in s tem povezano visoko nevarnostjo porušitve ali znatnega poškodovanja objektov, s čimer bi lahko nastale škodljive posledice za življenje in zdravje ljudi, takšni objekti nujno odstranijo.
S sklepom Vlada RS določi objekte za nujno odstranitev in ugotovi javne koristi z namenom odstranitve nepremičnine in nadomestitev z eno od zakonskih možnosti, vključno z nadomestitvenim objektom. Sklepi temeljijo na podlagi strokovnih mnenj, ki jih je pripravila Državna tehnična pisarna in jih je predhodno potrdil Svet Vlade RS za obnovo.
Celotno sporočilo si lahko preberete v priponki.