V pripravi zakonodajne spremembe o uporabi pirotehničnih izdelkov

Ljubljana, 14. 1. 2025 – Včeraj, 13. 1. 2025 je na Ministrstvu za notranje zadeve potekal strokovni posvet o prodaji in uporabi pirotehničnih izdelkov. Posveta se je udeležilo več deležnikov, med drugim tudi združenja občin.

Na posvetu je minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar uvodoma povedal, da je bila pred božično-novoletnimi prazniki pripravljena obširna medijska kampanja o ozaveščanju o nevarnosti in škodljivi uporabi pirotehničnih izdelkov. Prav tako je minister 20. decembra lani izdal tudi usmeritve in obvezna navodila za opravljanje policijskih nalog v času božično-novoletnih praznikov. Tako je policija med prazniki okrepila zlasti preventivne aktivnosti na področju ozaveščanja o samozaščitnem ravnanju, preprečevanja uporabe pirotehničnih izdelkov in prekomerne rabe alkohola. S povečano fizično prisotnostjo uniformiranih policistov v javnosti pa je policija skrbela za čim manj vznemirjanj in poškodb zaradi uporabe pirotehničnih izdelkov, javni red in mir na javnih prireditvah in drugih javnih krajih in varnost v cestnem prometu.

Ministrstvo za notranje zadeve je med drugim pristojno za Zakon o eksplozivih in pirotehničnih sredstvih. Skupno ukrepanje na tem področju je nujno, ministrstvo je v tem času prejelo več pozivov in pobud civilne družbe za prepoved uporabe pirotehničnih izdelkov, zato je bil sklican tudi včerajšnji posvet. Pri tem pa je minister napovedal tudi pripravo sprememb Zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih.

Slovenska zakonodaja je na tem področju sicer restriktivna in sledi evropski. Tako recimo fizičnim osebam dovoljuje uporabo le nekaterih pirotehničnih izdelkov, petarde pa so pri že 16 let prepovedane.

Na posvetu je bilo poudarjeno, da je poleg ustreznega zakonskega okvira ključna predvsem ozaveščenost družbe o vseh posledicah, ki jih uporaba pirotehnike prinaša. Statistični podatki kažejo, da je policija od 1. 12. 2024 do 3. 1. 2025 ugotovila 120 kršitev, od tega je bilo 115 kršiteljev mladoletnikov. Skupaj je bilo zaseženih več kot 6000 pirotehničnih izdelkov. V 11 primerih je policija obravnavala poškodbe s pirotehničnimi sredstvi (tri hude telesne poškodbe in osem lahkih), od tega so bili v treh primerih poškodovani otroci in v štirih mladoletniki. Obravnavanih je bilo tudi 20 primerov poškodovanja premoženja.

Enotno mnenje  na posvetu je bilo, da do najhujših poškodb prihaja pri uporabi pirotehničnih izdelkov, ki pri nas niso dovoljeni ali so bili celo predelani ali izdelani doma, kar je ravno tako prepovedano. Vsi ti prepovedani izdelki se prodajajo prek spleta, glede česar je Ministrstvo za notranje zadeve v okviru evalvacije direktive na ravni Evropske unije s področja pirotehnike že julija lani podalo mnenje, da bi morala biti ta z direktivo prepovedana.

Skrb vzbujajoče je tudi število ugotovljenih kršitev in zasegov pirotehnike otrokom in mladoletnikom. Zaradi onesnaženja okolja vedno več posledic trpi tudi zdravje živali, zato bo ministrstvo nadaljevalo s preventivnim delovanjem in ozaveščanje javnosti o nevarnostih in škodljivih posledicah uporabe pirotehničnih izdelkov. Na posvetu je bil podan tudi predlog, da bi se omenjeno področje uredilo v okviru evropske uredbe, s čimer bi lahko zagotovili neposredno in enotno uporabo zakonodajnega okvira. Področje je zdaj urejeno z direktivo, ki državam članicam omogoča drugačno ureditev v nacionalni zakonodaji.

***