Ljubljana, 20. 11. 2024 – Minister za naravne vire in prostor Jože Novak je ta teden začel z obiskom v Pomurju, in sicer ob porečjih Mure, Ščavnice in Lendave ter se v Murski Soboti srečal tudi s tamkajšnjimi župani. Največ pozornosti so posvetili nadvišanju in dograditvi nasipov na Muri, kjer je skoraj polovica trase že usklajena in se bo gradnja pričela predvidoma še letos.
Minister je z delom ob Muri na visokovodnem nasipu v Ižakovcih v občini Beltinci zadovoljen, da sanacijska in vzdrževalna dela tečejo dobro.
Kasneje na srečanju se je skupaj s predstavniki Direkcije RS za vode minister sestal s predstavniki občin Tišina, Beltinci, Črenšovci, Lendava, Razkrižje, Ljutomer, Veržej, Križevci, Radenci, Šentilj, Sveta Ana, Apače, Gornja Radgona, Sveti Jurij ob Ščavnici, Kuzma, Šalovci, Gornji Petrovci, Kobilje, Dobrovnik, Moravske Toplice, Puconci, Cankova, Odranci, Velika Polana, Turnišče, Hodoš, Grad, Rogašovci, Šalovci, Turnišče in Mestna občina Murska Sobota, ki je srečanje tudi gostila.
Skupaj so pregledali opravljeno delo na vodotokih v letu 2024 in se podrobneje posvetili načrtu del na vodni infrastrukturi za prihodnji dve leti. Na območju obravnavanih občin je bilo v letu 2024 zaključenih 75 delovišč, od tega največ na območju občin Puconci in Moravske Toplice. Na območju celotne Slovenije so bili tako uspešno izvedeni izredni ukrepi na 843 kilometrih vodotokov in dela zaključena na 1.486 deloviščih v skupni vrednosti 171 milijonov evrov. Izrednim ukrepom sedaj sledi sanacija.
Po sprejetju petletnega sanacijskega programa so bile v oktobru 2024 s koncesionarji, ki bodo izvajali sanacijska dela, podpisane pogodbe in dela so se pričela. Skupna ocenjena vrednost sanacijskih del na območju tokrat obravnavanih občin za leti 2025 in 2026 je 7,5 milijona evrov.
Gradnja visokovodnih nasipov
Poleg sanacijskih del in rednih vzdrževalnih del (odstranjevanje travnih zarasti, utrjevanje brežin, košnja trave in podobno) bodo na tem območju izvedeni tudi investicijski projekti s pomočjo sredstev iz Načrta za okrevanje in odpornost (NOO). Na porečju Mure se v sodelovanju z občinami projektira nadvišanje in dograditev visokovodnih nasipov (VVN) na petih odsekih. Trasa v dolžini 20 kilometrov je že usklajena – do konca leta 2024 bodo izvedena javna naročila za odseke VVN Krog – Petanjci (levi breg) in VVN AC – Vučja vas (desni breg), v začetku leta 2025 pa še za del odseka VVN Ljutomer in VVN Razkrižje (oba desni breg). 24 kilometrov trase je še v usklajevanju – za gradnjo VVN Bistrica na levem bregu in en del VVN Ljutomer na desnem bregu.
Minister je povedal, da se bo na Muri v prihodnjih dveh letih zgodila največja investicija. Gre za dvajset kilometrov novih nasipov. Za zgornji del so razpisi že objavljeni, tako da bodo do konca leta izbrani izvajalci in se bo začelo z deli.
Za spodnji del pa še vedno potekajo dogovri, da bi potrebno dokumentacijo uspeli pripraviti na ravni občin. Če župani sami tega ne bodo zmogli, bo treba pripraviti državni prostorski načrt, kar pa bo seveda trajalo nekoliko dlje. Minister zato želi, da bi dokumentacijo uspeli pripraviti župani in bi tudi na spodnjem delu Mure lahko pričeli z investicijo že v prihodnjem letu.
Dolgoročni cilj direkcije in ministrstva je zagotavljanje varstva pred škodljivim delovanjem voda ter ohranjanje in uravnavanje vodnih količin. Ministrstvo se zavzema za celovit pristop k obravnavi porečja reke Mure ter aktivno sodelovanje z javnostjo in lokalnimi skupnostmi za izboljšanje kakovosti vzdrževanja vodotokov. Tudi s ciljem izvajanja ukrepov na način, da bodo vodotoki odpornejši na posledice podnebnih sprememb in ekstremne vremenske pojave, ki jih te prinašajo.
***