V letu 2025 je pričakovati “eksplozijo” zakonskih predlogov, ki skušajo nalagati nove naloge občinam in šibiti finančno avtonomijo občin

Ljubljana, 29. 1. 2025 – Danes, 29. 1. 2025, je potekala tretja seja regijskih svetov Združenja občin Slovenije. Tokrat so se sestali župani Savinjskega in Koroškega regijskega sveta ZOS. Razprava je tekla predvsem o odprtih zakonskih predlogih, ki občinam v veliki meri nalagajo dodatne naloge, pri čimer pa ne zagotavljajo sredstev za izvajanje le teh.

ZOS trenutno pripravlja pripombe na več odprtih novel predlogov Zakonov, med drugim tudi na predlog Zakona o medijih, kateri občinam prinaša dve novi obveznosti, in sicer letno zagotavljanje finančnih sredstev na posebni proračunski postavki za točno določen namen (prek razpisov in pozivov) ter redno poročanje o vseh medijskih izdatkih. Župani novim določbam nasprotujejo, saj prinašajo nove upravne postopke in posledično dodatne finančne obremenitve za občine.

Župani so se dotaknili tudi predloga Zakona o javnem redu in miru, kjer so nove naloge naložene predvsem občinskim redarjem. Župani se z dodatnimi nalogami za občinske redarje ne strinjamo, saj omenjeno občinam predstavlja dodatne stroške in kadrovske obremenitve, zopet brez predvidenega dodatnega vira financiranja. 

Razprava je tekla tudi o predlogu Zakona o kulturni dediščini, na katerega ZOS ravno tako podaja pripombe, ki gredo v smeri razbremenjevanja občin.  Med drugim drugi odstavek 134. člena določa, da so individualni obiskovalci, mlajši od 16 let, oproščeni plačila vstopnine za dostop do stalnih zbirk muzeja iz prejšnjega odstavka. ZOS bo zato predlagalo, da se omenjena zadeva uredi s posebno subvencijo in programom, ki bi se uskladil z Ministrstvom za vzgojo in izobraževanje in muzeje aktivneje vključeval v vzgojno-izobraževalno delo. Tako bo ta del javne službe osmišljen in usmerjen v znanje in prihodnost.

Glede predloga novele Zakona o financiranju občin, so župani izrazili nestrinjanje z razdelitvijo dodatka pri povprečnini občinam, ki ga določa omenjen predlog Zakona. Župani so mnenja, da gre za protiustavno določilo, ki občine ne obravnava enako, saj so v slabšem položaju tiste občine, ki racionalno razporejajo oziroma upravljajo s svojimi stroški.

Zopet pa je bil izpostavljen tudi predlog Izhodišč za obdavčitev premoženja in ukrepe za prestrukturiranje in razbremenitev dela (v nadaljevanju: Izhodišča) za katerega se župani soglasno strinjajo, da predloga ne podpirajo. Župani težavo vidijo predvsem pri odmeri Nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča (NUSZ) in davka na premoženje, saj je s strani države v Izhodiščih predlagana ukinitev davka na premoženje, pri čemer istočasno ne poteka urejanje NUSZ. Predsednik ZOS Robert Smrdelj je izpostavil, da se ZOS že nekaj let usklajuje z Ministrstvom za finance (MF), v smeri okrepitve NUSZ oziroma uvedbe splošnega davka na premoženje. Trenutno aktualen predlog Izhodišč, pripravljen s strani MF pa tega ne zasleduje.

* * *