V javni obravnavi predlog Zakona o gospodarskih javnih službah s področja oskrbe s pitno vodo in odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode

Ljubljana, 29. 11. 2024 – Na spletnem portalu eDemokracija smo zasledili predlog Zakona o gospodarskih javnih službah s področja oskrbe s pitno vodo in odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode  (v nadaljevanju: Zakon), ki ga je pripravilo Ministrstvo za naravne vire in prostor.

Predlog Zakona med drugim določa, da oskrbe prebivalstva s pitno vodo in z vodo za oskrbo gospodinjstev ne bo več mogoče izvajati na podlagi podeljene koncesije. Z omenjenim se bo zagotovilo, da bo oskrba prebivalstva s pitno vodo in z vodo za oskrbo gospodinjstev zagotovljena neprofitno, kot to zahteva 70.a člen Ustave RS, ki določa, da oskrbo prebivalstva s pitno vodo in z vodo za oskrbo gospodinjstev zagotavlja država preko samoupravnih lokalnih skupnosti neposredno in neprofitno.

V Ustavi RS je določeno, da so vodni viri javno dobro v upravljanju države ter da služijo prednostno in trajnostno oskrbi prebivalstva s pitno vodo in z vodo za oskrbo gospodinjstev in v tem delu niso tržno blago. Zakone, ki urejajo vsebine iz novega 70.a člena Ustave, je treba uskladiti z ustavnim zakonom, pri čemer predlog Zakona ureja ključne določbe, ki bodo pravna podlaga za nadaljnje uresničevanje te pravice.  

Poleg oskrbe s pitno vodo iz javnih vodovodov se v okviru javne službe uvaja dostop do vode tam, kjer ni oskrbe iz javnega vodovoda ali lastne oskrbe s pitno vodo.

Hkrati predlog Zakona določa, da se opusti oblika zagotavljanja javne službe v obliki profitne koncesije. Oblike zagotavljanja javne službe oskrbe s pitno vodo so javno podjetje ali javni gospodarski zavod, oba v sto odstotni občinski lasti, režijski obrat v skladu z zakonom, ki ureja gospodarske javne službe ali v obliki neprofitne koncesije, ki jo izvaja javno podjetje v stoodstotni občinski lasti. 

Poleg tega se, zaradi boljšega dostopa do pitne vode, uvaja obveznost zagotovitve pitnikov na območju občine. Med drugim predlog Zakona določa tudi uvedbo načina določanja cene javne službe v primeru naravnih in drugih nesreč, ko je motena oskrba s pitno vodo ter kritje prekomernih stroškov. Predlog Zakona prepoveduje prekinitev oskrbe s pitno vodo, če je edini razlog prekinitve nezmožnost plačila stroškov s strani uporabnika in uvaja možnost omejitve oskrbo s pitno vodo z zagotavljanjem minimalne količine pitne vode.      

Pomembna novost predloga Zakona je tudi izrecna prepoved prepuščanja glavnih delov izvajanja javne službe podizvajalcem z namenom večje transparentnosti izvajanja in poročanja o izvajanju javne službe. Da izvajalec javne službe pripravi program izvajanja javne službe za vsako občino posebej, je prav tako novost, ki jo prinaša predlog Zakona.

Določbe predloga Zakona izključujejo opravljanje dejavnosti s pomočjo podizvajalcev. Pri tem je treba poudariti, da zakon ne prepoveduje uporabe podizvajalcev, ki za izvajalca javne službe opravijo določene storitve ali zagotovijo določene resurse, ki jih predlog zakona ne prepoveduje. 

Med posebnimi storitvami predlog Zakona uvaja tudi možnost ponovne uporabe vode. Novost predstavlja nadgradnjo zakonodajnega okvira in podlago za določitev zahtev za ponovno uporabo vode in pogoje ter način za pridobitev dovoljenja za ponovno uporabo očiščene komunalne odpadne vode z namenom bolj učinkovitega upravljanja voda ter zagotavljanja trajnostne rabe vode. 

Vaše predloge, mnenja in pripombe nam lahko posredujete do vključno 6. 12. 2024 na elektronski naslov info@zdruzenjeobcin.si.

* * *