Ljubljana, 28. 1. 2025 – Danes, 28. 1. 2025, je Združenje občin Slovenije organiziralo seminar z naslovom “Pot do (so)financiranja razvojnih in investicijskih projektov občin”, ki je bil namenjen občinskim uradnikom in drugim deležnikom, odgovornim za pripravo in upravljanje projektov, organiziran s strani Združenja občin Slovenije. Predavanje je vodila priznana strokovnjakinja dr. Aleksandra Pivec.
Seminar je izpostavil ključne korake pri pridobivanju evropskih in nacionalnih nepovratnih sredstev, ki so izjemnega pomena za trajnostni razvoj, gospodarsko rast in izboljšanje kakovosti življenja v lokalnih skupnostih. Dr. Pivec je s svojo strokovnostjo in izkušnjami udeležencem predstavila pregled aktualnih razpisov, postopkov priprave projektne dokumentacije ter izzive in priložnosti pri črpanju sredstev.
V okviru seminarja so bile opravljene naslednje razprave:
- Pregled evropskih in nacionalnih skladov, pri čemer so se udeleženci seznanili z možnostmi financiranja iz skladov, kot so ESRR, ESS, Kohezijski sklad in LIFE, ter kako te priložnosti uporabiti za projekte s področja infrastrukture, okolja, gospodarstva, turizma in drugih sektorjev.
- Razumevanje razpisnih pogojev, kjer je bilo udeležencem podrobno predstavljene zahteve in merila za uspešno pripravo razpisnih vlog.
- Priprava projektnih prijav, kjer je bil poudarek na pregledu od generiranja idej in ustvarjanja partnerstev do tehničnega planiranja in finančnega upravljanja projektov.
- Pisanje in oddaja vlog, prim čemer so sledili praktični nasveti za pripravo kakovostne projektne dokumentacije ter postopek oddaje in spremljanja vloge.
- Praktične delavnice in študije primerov, kjer so udeleženci pridobljeno znanje preizkusili v praksi na konkretnih primerih uspešnih in neuspešnih projektov.
Seminar je bil zasnovan z namenom izboljšati razumevanje financiranja in priprave projektov, hkrati pa omogočiti izmenjavo izkušenj med udeleženci. Prisotnost udeležencev iz različnih občin dokazuje, kako pomembna tema je pridobivanje nepovratnih sredstev za razvoj lokalnih skupnosti.
Z znanjem, pridobljenim na seminarju, bodo občinski uradniki in drugi akterji bolje pripravljeni na uspešno črpanje sredstev za projekte, ki prispevajo k trajnostnemu razvoju in izboljšanju življenjskih pogojev v občinah.