Spletni sestanek z MNVP o osnutkih uredb po ZUreP-3 in sprememb pravilnika po GZ-1

Ljubljana, 30. 1. 2026 – Danes je potekal spletni sestanek s predstavniki Ministrstva za naravne vire in prostor, namenjen pregledu treh osnutkov, ki so trenutno del javne obravnave. Gre za predlog Uredbe o smernicah nosilcev urejanja prostor (na podlagi 16. člena ZUreP-3), predlog Uredbe o razrešitvi nasprotja javnih interesov (na podlagi 20. čelna ZUreP-3) in predlog Pravilnika o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o projektni in drugi dokumentaciji ter obrazcih pri graditvi objektov (na podlagi GZ-1). Sestanka se je udeležila tudi predstavnica ZOS.

Glede smernic nosilcev urejanja prostora so predstavnice MNVP izpostavile, da se te pripravijo samo za prostorske izvedbene akte. Pri tem je pri strateških prostorskih aktih sodelovanje urejanja prostora drugačno. Pri smernicah gre za prostorske prikaze območij, kjer je potrebno upoštevati zahteve predpisov s področja NUP. NUP pa v smernicah določi, pri pripravi katerih PIA sodeluje.

Med drugim je potrebno upoštevati tudi, da smernice niso samo seznam predpisov ali prepis predpisov iz delovnega področja posameznega NUP, ampak je namen smernic prevedba konkretnih določb iz t.i. sektorskih oziroma resornih predpisov in razvojnih dokumentov v vsebino in obliko, ki se jo bo lahko oziroma moralo upoštevati pri pripravi PIA.

Razprava je nadalje tekla o predlogu Uredbe o razrešitvi nasprotja javnih interesov, pri čemer gre za popolnoma nov institut odločitve o razrešitvi nasprotja javnih interesov, ki je bil uveden z namenom razreševanja konflikta interesov, ki v praksi nastajajo zaradi neusklajenih sektorskih politik. Institut je predviden kot skrajno sredstvo po tem, ko so možnosti usklajevanja med nosilci urejanja prostora že izčrpana in po strokovni plati ni več možno najti vsestransko sprejemljive in ustrezne rešitve.

Do uporabe tega instrumenta lahko pride, ko gre za javni interes, ki se načrtuje s prostorskim načrtom in ko se je, skozi pripravo prostorskega akta, proučilo, da ni možne rešitve, ki ne bi bila v konfliktu z drugim javnim interesom. Pri tem se razrešitev nasprotja javnih interesov lahko uporabi tako pri izvedbenih kot tudi pri strateških aktih.

Cilj resornega ministrstva je, da sta obe predlagani Uredbi sprejeti v mesecu februarju.

Glede predlog novele Pravilnika o projektni in drugi dokumentaciji ter obrazcih pri graditvi objektov so predstavnice MNVP povedale, da je njegova vsebina in oblika prilagojena obvezni uporabi digitalnega sistema za izdajo dovoljenj – eGraditev. Hkrati opozarjajo, da so priloge v celoti nadomeščene, obrazci posodobljeni, poudarek pa je na poenotenju prakse in hitrejši obravnavi.

Med drugim je predvidena natančnejša opredelitev obveznih vsebin krajinskoarhitekturnih ureditev ter posodobitev zahtev za vključevanje okoljskih presoj in varstvenih ukrepov v dokumentacijo.

Udeležence so predstavniki MNVP obvestili tudi, da je bil z namenom boljše preglednosti predlog objavljen na spletni strani MNVP, kjer si ga je mogoče ogledati tudi v sledi spremembam. Povezava je na voljo TU.

Predstavniki MNVP so v zaključku ponovno pozvali vse udeležence, da tekom javne obravnave podajo svoje morebitne pripombe k vsem trem predlogom. Tudi z naše strani vas ponovno prijazno spomnimo na možnost podaje pripomb na predlagane predpise.

* * *