Socialna zbornica opozarja na izzive pri izvajanju dolgotrajne oskrbe

Ljubljana, 11. 3. 2025 – Na socialnem klubu o dolgotrajni oskrbi, ki se je sestal 9. 3. 2025 in ga je organizirala Socialna zbornica Slovenije, je minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac poudaril pomen nadaljnjega izvajanja Zakona o dolgotrajni oskrbi, kljub izzivom, kot je pomanjkanje kadrov.

Zakon o dolgotrajni oskrbi se postopno izvaja od začetka lanskega leta, pri čemer je bila prva uvedena pravica do oskrbovalca družinskega člana. Trenutno to pravico že uveljavlja tisoč oseb. Od 1. 7. 2025 bodo na voljo tudi pravice do dolgotrajne oskrbe na domu, e-oskrbe in storitev za krepitev samostojnosti, decembra pa sledi še uvedba celodnevne oskrbe v institucijah, dnevne dolgotrajne oskrbe ter denarnih prejemkov. Pri tem Zakon prinaša pomembne izboljšave, saj bo celodnevna oskrba v institucijah za uporabnike cenejša – plačati bo treba le hotelski del, ne pa celotne oskrbe.

Predstavniki Socialne zbornice so opozorili na številne težave pri izvajanju Zakona. Med drugim so izpostavil razkorak med zakonodajo in realnostjo na terenu. Med ključnimi izzivi so pomanjkanje kadrov, financiranje, pomanjkljiva komunikacija med deležniki ter nejasnosti pri izvajanju naslednjih faz zakona.

Minister je na okrogli mizi povedal, da pri izvajanju Zakona obstajajo številne ovire, kar ni presenetljivo, saj gre za izjemno kompleksen sistem. Strinjal se je, da je pomanjkanje kadrov velik izziv. Glede financiranja Zakon določa prispevek za dolgotrajno oskrbo, ki ga bodo od 1. 7. 2025 plačevali delavci, delodajalci in upokojenci.

Udeleženci okrogle mize so opozorili na številna tveganja, ki bi lahko ogrozila popolno vzpostavitev sistema do konca leta. Ključni izzivi ostajajo kadrovska in finančna vprašanja ter nujna vzpostavitev učinkovitega informacijskega sistema tako na centrih za socialno delo kot pri izvajalcih oskrbe na domu.

Sekretarka Skupnosti centrov za socialno delo Slovenije Tatjana Milavec je poudarila potrebo po jasnem obveščanju javnosti o pravicah, ki bodo dostopne s 1. 7. 2025, da bi se izognili nesporazumom in nezadovoljstvu. Tudi sekretar Skupnosti socialnih zavodov Slovenije Denis Sahernik je opozoril, da je treba javnosti predstaviti realne zmožnosti izvajanja reforme.

Predsednica sekcije za socialno in dolgotrajno oskrbo na domu Carmen Rajer je dodala, da je ključno premostiti prepad med zdravstvenim in socialnim delom ter zagotoviti večje sodelovanje vseh služb v korist uporabnikov.