Skupna seja odborov DZ glede zagotavljanja varnosti v šolah

Ljubljana, 7. 2. 2025 – Odbora DZ za izobraževanje in za notranje zadeve sta na skupni seji razpravljala o nedavnih grožnjah več slovenskim šolam, medvrstniškem nasilju in požaru v dijaškem domu.

Predstavniki pristojnih ministrstev in policija so ocenili, da je policija ob grožnjah ravnala ustrezno. Predlagali so izboljšave protokolov ter dialog med pristojnimi.


Na skupni seji odbora DZ za izobraževanje, znanost in mladino ter odbora DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo, ki jo je predlagala poslanska skupina SDS, so člani odborov spregovorili o grožnji, ki jo je 27. januarja prejelo več sto slovenskih šol ter medvrstniškem nasilju. Razpravljali pa so tudi o požaru v Dijaškem domu Ivana Cankarja v Ljubljani in povečanju požarne varnosti v vzgojno-izobraževalnih ustanovah.

Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je pozdravil sklic seje in razpravo o še večji varnosti v vzgojno-izobraževalnih zavodih. Zatrdil je, da je policija 27. januarja ob grožnji ravnala v skladu z lani sprejetim protokolom o obveščanju in ukrepanju v primeru groženj v vzgojno-izobraževalnih zavodih in ničesar ni prepuščala naključju. Ocenil je, da je mogoče protokol nekoliko izboljšati, vseeno pa ga je označil kot ustreznega. Policiji je po dogodku za izboljšanje protokola izdal usmeritve za obvezno dodatno izobraževanje zaposlenih na šolah, je pojasnil.

V. d. generalnega direktorja policije Damjan Petrič je medtem ocenil, da so policisti ukrepali v skladu s predpisi in enotno. Pojasnil je, da so bili ukrepi na posameznih šolah različni, saj so bili prilagojeni okoliščinam posameznih šol. Zavrnil je očitke o neenotnem ukrepanju.

Vodja oddelka za terorizem in ekstremno nasilje na Generalni policijski upravi Primož Ogrinc je dodal, da preiskava groženj trenutno intenzivno poteka skupaj z državami članicami Europola. Pojasnil je, da so primerljivo grožnja prejeli tudi v vzgojno-izobraževalnih zavodih na Madžarskem, Bolgariji in na Hrvaškem, kjer so se odzvali podobno kot v Sloveniji.

Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj je pri tem izrazil prepričanje, da bodo šole podobne grožnje prejel tudi v prihodnje. Napovedal je, da bodo v sodelovanju z ministrstvom za notranje zadeve in policijo storili vse, da se grožnje ne spremenijo v dejanja. Glede požara v Dijaškem domu Ivana Cankarja je dodatno pojasnil, da so na ministrstvu aktivirali pripravo celovitega pregleda stanja požarne varnosti in pa ocene stanja in hkrati sprejeli ukrep za pripravo poziva za investicijsko vzdrževalna dela za zagotavljanje požarne varnosti.

Predsednica Društva ravnateljev srednjih šol in dijaških domov Nives Počkar je kot največjo težavo ob grožnji izpostavila pomanjkanje prevozov za dijake po evakuaciji. Hkrati je opomnila, da so šole bolj nemočne pri odzivu na medvrstniško nasilje, kot pri odzivu na groženje.

Predstavnik Združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Sašo Božič je pozdravil razmišljanje pristojnih ministrstev o sms-obveščanju pristojnih v primeru grožnje v šolah. Prepričan je, da so slovenske šole še vedno varne, v združenju pa si želijo predvsem sprememb zakonodaje, ki bi v primeru medvrstniškega nasilja šolam omogočila bolje ukrepati.

O medvrstniškem nasilju je spregovoril tudi glavni inšpektor za šolstvo Simon Slokan. Pojasnil je, da šole ne morejo ukrepati v primeru medvrstniškega nasilja, ki se je zgodilo zunaj šole.

Predstavnik Dijaške organizacije Slovenije Simon Trussevich je prepričan, da na medvrstniško nasilje in posledično duševno zdravje dijakov vplivajo družbena omrežja. Spomnil je, da so v organizaciji na pristojna ministrstva že v preteklosti naslovili prošnjo, da v 3. letniku srednje šole uvedejo preventivne sistematske preglede duševnega zdravja. Dotaknil se je tudi požara v dijaškem domu in poudaril, da je treba več pozornosti nameniti preventivi ter zakonodajo spremeniti.

***