Sestanek na temo ekonomskih migracij


 Ljubljana, 28. 8. 2024 – Včeraj, 27. 8. 2024 je potekal sestanek združenj občin s predstavniki Ministrstva za notranje zadeve in Ministrstva za javno upravo, in sicer na temo ekonomskih migracij. Sestanka se je udeležil tudi podpredsednik Združenja občin Slovenije mag. Marko Diaci.
 
Uvodoma je minister za notranje zadeve Boštjan Pokljukar predstavil delo ministrstva na področju ekonomskih migracij, in sicer omenil je spremembe Zakona o tujcih ter Strategijo vključevanja tujcev. Sledil je tudi nagovor ministra za javno upravo mag. Franca Propsa, ki pove, da je ministrstvo na tem področju bolj v vlogi administratorja.
 
Sledili so primeri županov iz prakse. Izpostavili so predvsem težavo integritete tujcev v slovensko okolje. Tujec namreč lahko pridobi začasno oziroma stalno prebivališče brez znanja slovenščine. Na podlagi tega so izpostavili težave v zdravstvu, predvsem pa tudi v šolstvu. Nekateri razredi, kjer prevladujejo otroci tujcev namreč ne uporabljajo več slovenskega jezika.
 
Župani se zavedajo, da za določene poklice primanjkuje kadra in je potrebno delovno silo zato iskati drugje, vendar bi bilo vseeno potrebno določiti nekatere pogoje za pridobitev zaposlitve v Sloveniji. Poleg tega gospodarstvo uvaža tujce, saj jih lahko manj plačajo, ter s tem maksimizirajo svoje dobičke.
 
Podpredsednik ZOS mag. Marko Diaci je izpostavil težavo, da naši delavci hodijo delat v tujino, zaradi boljšega zaslužka, Slovenija pa je zato primorana zaposlovati tujce. Izpostavil je tudi primer, ko je tujec v vlogi za začasno prebivališče na upravni enoti navedel naslov občine, tudi tukaj je potreba po ureditvi področja. Omenil pa je tudi izkoriščanje socialnih transferjev na strani tujcev.
 
Župani pa na tem področju izpostavljajo tudi velike stroške občin, ki jim jih prinašajo tujci. Ureditev je potrebna na državni ravni, zato so pozvali k zagotovitvi kritja teh stroškov. Že z naslova povprečnine, ki je za tujca ne dobijo in so zato občine z več tujci, kateri pa prav tako stanejo toliko kolikor navaden občan, podfinancirane. Pozvali so tudi k financiranju učiteljev, pomočnikov in k financiranju sposobnosti vključevanja v lokalno okolje.
 
Pokljukar se je strinjal, da gre za resen izziv in potrebo po ureditvi področja. Vendar integracija in uvajanje novih stvari ne gre čez noč.
 
Delo je predstavil tudi državni sekretar Igor Feketija ministrstva za delo, družino in socialne zadeve. Povedal je, da je največ tujcev v Sloveniji trenutno iz Kosova. Tujci imajo sedaj po dveh letih dela v Sloveniji pravico v državo pripeljati tudi celo svojo družino. Povedal je tudi, da imamo za nadzor omenjenega področja, žal premalo inšpektorjev, ki bi lahko nadzorovali celotno področje.
 
Vodja sektorja na ministrstvu delo, družino, socialne zadeve in enake možnposti Mlec pove, da v primeru fiktivnih prijav, kot ga je izpostavil Diaci, tujce z vidika samega postopka izdaje dovoljenja za začasno prebivanje, ko tujec še ne prebiva v Sloveniji in mu delodajalec ne dodeli stanovanja, takrat na ravni države svetujejo, da se vpiše dejansko samo namera prebivanja na določenem ozemlju upravne enote, in sicer, pravico ima na vseh upravnih enotah, kjer bi delo potekalo.
 
Na koncu so župani podali ponovno pobudo za sklic sestanka, in sicer tudi z vodstvom Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki se tokrat na vabilo ni odzvalo.