Ljubljana, 29. 10. 2024 – Danes, 29.10. 2024, smo na Združenju občin Slovenije organizirali spletno izobraževanje z naslovom »Pravica do odklopa in vodenje evidenc delovnega časa skladno z novelo ZEPDSV-a«.
Na tokratnem spletnem izobraževanju smo udeležence seminarja podrobneje seznanili z Zakonom o spremembah in dopolnitvah Zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti (ZEPDSV-A). Z omenjenim zakonom je delodajalcem naloženo bolj striktno vodenje evidenc prisotnosti. Poleg tega je novela ZDR-1D je dodatno opredelila definicijo pravice do odklopa in s tem delodajalcem do prehodnega obdobja naložila obvezo, da to ustrezno uredijo in vzpostavijo v svoji organizaciji.
V okviru izobraževanja so se udeleženci seznanili z največjimi tveganji nepravočasno usklajenih evidenc. Hkrati so jim bile podane usmeritve za ureditev pravil delovnega časa, ki predstavljajo temelj za zakonite evidence.
Na dogodku je bilo osrednje sporočilo pomembnost urejenega delovno-pravnega področja. Predavateljica Andreja Samec Koderman, ki je priznana strokovnjakinja s področja kadrovskega prava in razvoja človeških virov, z več kot 20 letnimi izkušnjami, je predstavila konkretne primere, kako lahko vzpostavitev delovno-pravnih temeljev, kot so ureditev delovnega časa, zakonodajne obveznosti, kadrovske evidence, personalne mape in zakoniti interni akti, vplivajo na optimizacijo delovnih pravnih procesov in pravno varnost v podjetju.
Kadrovnikom, poslovnim sekretarjem, vodjem organizacijskih enot, direktorjem manjših in srednjih podjetij, vsem zaposlenim, ki skrbijo za evidence delovnega časa in ostalim udeležencem spletnega izobraževanja so bile podane smernice, s pomočjo katerih bo pravilno in zakonito izvajanje novosti ZDR-1D in pravice do odklopa lažje.
Spletni seminar se je med drugim osredotočil na ključnezahteve pri vodenju delovnega časa v skladu z novostmi in obveznostmi, ki jih uvaja nova delovnopravna zakonodaja. Udeleženci so spoznali zakonske okvirje opredelitve delovnega časa ter pomembnost jasnega notranjega akta o delovnem času, ki zagotavlja pravno varnost in enotno razumevanje različnih oblik delovnega časa. Seminar je pokrival tudi osnovne vidike enakomerne in neenakomerne razporeditve delovnega časa ter primere, ko je začasna razporeditev smiselna in zakonita.
Prvi del programa predavanja je bil posvečen pravici do odklopa, kjer so udeleženci spoznali pravni vidik te pravice, vlogo kolektivnih pogodb pri njenem določanju ter obveznosti delodajalcev po ZDR-1D. Predstavljeni so bili pristopi k identifikaciji in obvladovanju tveganj, povezanih z zagotavljanjem omenjene pravice, zlasti pri delu na domu, kjer se izzivi pogosto povečajo. Udeleženci so dobili tudi usmeritve k pripravi navodil za zagotavljanje razumevanja ukrepov in pravil.
Seminar se je zaključil s predstavitvijo praktičnih primerov in korakov, kako lahko podjetja učinkovito prenesejo zapisana pravila v prakso, ob tem pa poskrbijo za skladnost s pravili in delovnopravnimi zahtevami.