Sedmi sklop predplačil za obnovo stanovanj poškodovanih v lanskoletni avgustovski ujmi

Ljubljana, 20. 9. 2024 – Vlada RS je na 121. redni seji, ki je potekala 19. 9. 2024, med drugim seznanila s Seznamom upravičencev do sedmega sklopa predplačil za obnovo stanovanj, poškodovanih ob poplavah in plazovih iz avgusta 2023, sprejela Mnenje o Predlogu zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o osnovni šoli in dopolnila Program odprave posledic neposredne škode na stvareh zaradi požara na Krasu med 17. julijem in 1. avgustom 2022. Podala je soglasje k Spremembam in dopolnitvam Statuta Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije in prerazporedila sredstva državnega proračuna, Ministrstvo za solidarno prihodnost pa je podalo mnenje o pobudi za začetek postopka za oceno ustavnosti 41.a člena Zakona o socialnem varstvu. Vlada je na seji določila besedilo Predloga Zakona o kritični infrastrukturi, seznanila se je z 9. poročilom o izvajanju evropske kohezijske politike, ki zajema obdobje od 1. do 31. avgusta 2024 ter ni podprla Predloga zakona o dopolnitvah Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih.

Sedmi sklop predplačil za obnovo poškodovanih stanovanj

V sedmem sklopu bo 116 upravičencem izplačanih skupaj 488.110,02 evra. Finančna uprava bo predplačila nakazala v naslednjih dneh. Z namenom transparentne porabe proračunskih sredstev bo seznam upravičencev objavljen na osrednjem spletnem mestu državne uprave.

Skupni znesek v sedmih paketih predplačil je tako 35,1 milijona evrov za skupaj 7.560 lastnikov poškodovanih stanovanjskih objektov.

Vlada RS je z novelo Zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023 določila, da prvič doslej tudi fizičnim osebam, ki so lastniki poškodovanih stanovanj in hiš, zagotovi predplačila za obnovo. Predplačilo se izplača v višini 20 % ocenjene škode, ki je zavedena v spletni aplikaciji Ajda, ocenjena škoda mora biti več kot 6.000 evrov, objekt pa ne sme biti predviden za nadomestno ali nadomestitveno gradnjo.

Zaradi obsega poškodovanih stanovanjskih objektov ni bilo mogoče hkrati zagotovitvi celovitega seznama vseh upravičencev, tudi zato, ker so podatki v mnogih primerih neurejeni (na primer lastništvo). Glede na spremembe nabora objektov, ki so bili predhodno predvideni za odstranitev v skladu s strokovnim mnenjem vladne službe ter dodatni verifikaciji podatkov iz ocene škode ter ureditvi podatkov o lastništvu, je bil pripravljen sedmi sklop.

V maju je Vlada RS potrdila končni program odprave škode, tako da so v teku že postopki za dodelitev končnega zneska. Dejanska višina, do katere bodo posamezniki upravičeni, bo predmet ugotovitvenega postopka za vsako stanovanje posebej. Vsem, ki so prejeli predplačila, se ta odštejejo od končne višine sredstev. Ob tem za vse upravičence velja ponovni poziv, da skrbno hranijo račune in druga dokazila o porabi proračunskih sredstev.

Celotno sporočilo je na voljo v priponki.