Ljubljana, 23. 10. 2024 – Včeraj, 22. 10. 2024 sta potekali trinajsta in štirinajsta seja Delovne podskupine za pripravo predpisov za zmanjšanje stroškov občin. Sej se je udeležila tudi predstavnica ZOS Tina Rosina.
Trinajsta seja Delovne podskupine za pripravo predpisov za zmanjšanje stroškov občin
Na dnevnem redu trinajste seje je bila ponovno vsebina s področja Ministrstva za vzgojo in izobraževanje (MVI). Med drugim sta bila obravnavana Zakon o osnovni šoli in Pravilnik o normativih in standardih za izvajanje programa osnovne šole.
Največ časa na sestanku se je posvetilo obravnavi ureditve šolskih prevozov. Ministrstvo je na tem področju pripravljeno določene stvari urediti. S strani predstavnikov občin pričakujejo konkretne predloge z oblikovanimi členi predloga Zakona.
Pri Pravilniku o normativih in standardih za izvajanje programa osnovne šole je bil predlog predstavnikov občin sprememba normativa otrok v razredu v zvezi z vključenostjo romskih otrok. Glede omenjenega predloga so predstavniki ministrstva povedali, da imajo občine na tem področju veliko moči, država pa vse financira. Povedano je bilo tudi, da bi država z vključitvijo romskih otrok v vrtce financirala tudi romskega pomočnika.
Glede Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja je bil s strani predstavnikov občin podan predlog, da država krije stroške investicij za otroke s posebnimi potrebami. Predstavniki ministrstva so v zvezi s tem povedali, da je predlog sprememb trenutno v medresorskem usklajevanju, ter da bo tudi v letih 2025 in 2026 objavljen Javni razpis za sofinanciranje investicij v osnovno šolo, kot je bil tudi že v letu 2024.
Štirinajsta seja Delovne podskupine za pripravo predpisov za zmanjšanje stroškov občin
Na dnevnem redu štirinajste seje je bila vsebina s področja Ministrstva za javno upravo (MJU). Med drugim so bili obravnavani tudi naslednji predpisi Zakon o stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnosti, Zakon o javnih uslužbencih in Zakon o splošnem upravnem postopku.
V Zakonu o stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnosti se je predlagala sprememba, da: se kot brezplačno določi tudi ustanavljanje stavbne pravice (saj je ta pogosto potrebna pri izvajanju občinskih investicij); se namen razširi izven GJI tudi na drugo družbeno infrastrukturo, ki jo ureja občina; navedeno velja tudi za vodna in priobalna zemljišča (zveza na 9. odstavek 21. čl. Zakona o vodah). Ministrstvo pripombe ne sprejema, saj je stavbna pravica huda obremenitev nepremičnine, zato tukaj avtomatizem ni na mestu, 3. odstavek pa že sedaj določa možnost brezplačnosti.
Glede pripomb na Zakon o inšpekcijskem nadzoru so predstavniki ministrstva pojasnili, da se odpiranje Zakona trenutno ne predvideva, saj je odprtih veliko drugih, ki vplivajo na ta zakon, zato da se potem lahko lotijo sprememb v tem Zakonu.
Pri Zakonu o javnih uslužbencih je bil predlog predstavnikov občin, da se možnost premestitve strokovno-tehničnega javnega uslužbenca, ki je zaposlen za nedoločen čas v organu, na uradniško delovno mesto za nedoločen čas ugodi brez postopka javnega natečaja, za katerega izpolnjuje pogoje, če predstojnik oceni, da je javni uslužbenec glede na delovne izkušnje, ki jih je pridobil v organu, primeren in strokovno usposobljen za uradniško delovno mesto. Glede tega predloga so predstavniki ministrstva povedali, da se javnemu natečaju se ne moremo izognit, in sicer ne sledijo predlogu zaradi 122. člena ustave, je pa res, da je v predlog novega ZJU dodan nov predlog na tem področju.
S strani predstavnikov občin se je predlagala tudi določitev posebnega postopka glede vročanja v tujino. Glede tega je ministrstvo podalo odziv, da niso podana točna izhodišča, ter da v tujini ne nastaja fikcija vročitve – se pa razmišlja, da bi se v ZUP uvedlo tudi navadno vročanje, pri čimer se ne bo omejevalo na našo državo, določen bo rok, v katerem bi se določala neka odločitev.
***