Ljubljana, 23. 7. 2024 – Danes je preko videokonference potekal sestanek občin s predstavniki Ministrstva za solidarno prihodnost (MSP), in sicer o usmeritvah za občine za izvajanje dolgotrajne oskrbe na domu. MSP je pripravilo novo različico Usmeritev za izvajanje dolgotrajne oskrbe na domu (v nadaljevanju: Usmeritve), ki so bile v začetku meseca v pregled in pripombe posredovane vsem občinam. Zato je MSP za lažjo komunikacijo v zvezi z dodatnimi dilemami in odprtimi vprašanji organiziralo obsežnejši sestanek, med drugim tudi v zvezi z napovedano novelo Zakona o dolgotrajni oskrbi (ZDOsk-1), katere priprava se načrtuje v jesenskem času. Sestanka so se udeležile tudi predstavnice ZOS.
Predstavnici MSP sta najprej predstavili dopolnila nove različice Usmeritev, ter odgovorili na vprašanja in dileme, ki so bile podane s strani občin v zvezi s prvo različico. Med drugim je bila podana informacija, da bodo Usmeritve še dopolnjene, prav tako pa bodo dopolnjene tudi še s pregledom virov vseh sredstev ter informacijami o novem sprejetem Zakonu o nujnih ukrepih za izboljšanje kadrovskih in delovnih pogojev ter zmogljivosti pri izvajalcih socialnovarstvenih storitev in dolgotrajne oskrbe.
Po besedah MSP naj bi bila finančna izhodišča za naslednje leto v okviru kot so občine že sedaj načrtovale.
Predsednica odbora ZOS za družbene zadeve Nataša Rupnik je med drugim opozorila na finančne posledice občin za izvajanje dolgotrajne oskrbe (DO) in poudarila, da je treba jasno določiti kaj bo zajeto v sami urni postavki oz. ceni storitve. Opozorila je tudi na nejasnosti na področju podeljevanja koncesij – ni dovolj jasno opredeljeno kdaj in komu se lahko podeli koncesija ter na koga se jo bo vezalo. Poleg tega bo potrebno natančno pripraviti obseg in oceno vrednosti izvajanja DO. V zvezi s tem so na ministrstvu podali informacijo, da bo narejena še Metodologija za določanje ocene vrednosti, katero bo potrebno še pripraviti in v kateri bodo določena jasna merila.
S strani MSP je bila podana informacija, da na podlagi 122. člena ZDOsk-1 lahko DO na domu izvajajo tudi že obstoječi koncesionarji, če se s tem strinjajo.
Predstavnica ZOS je opozorila tudi na potrebo po sistemskem spremljanju DO in pomoči na domu ter na bojazen dvojnega financiranja storitev. Pomembno je, da je za posamezno osebo evidentirana vsa oskrba, ki jo je bila deležna, saj gre med drugim za pomembne informacije tako za občino, kot tudi za oskrbovano osebo in njene svojce. Vzpostavljen mora biti jasen sistem, ki bo omogočal vpogled v celotno storitev in ne samo v del pomoči na domu. To naj bi bilo po besedah predstavnice MSP vidno preko osebnega načrta upravičenca do storitev. Predstavnica Ministrstva za zdravje se je s pobudo strinjala, ter dodala, da bo vsekakor potrebno pripraviti informacijski sistem v katerem bodo na voljo vsi podatki in bo nudil vpogled do vseh podatkov.
Poleg jasno vzpostavljenega sistema, ki bo omogočal vpogled v celotno storitev pa mora biti jasno tudi kaj, koliko in kdo je plačnik storitev.
S strani občin je bilo opozorjeno tudi, da morajo biti izpolnjeni točno določeni materialni pogoji, in sicer kaj je na plečih občin in kaj na plečih države. Prav tako so preohlapno določeni materialni stroški, cene so namreč zelo pomembne. Pri stroških prevoza so občine opozorile tudi na morebitne dodatne stroške občin zaradi dostopnosti, nekatere občine imajo namreč težje dostopne lokacije kot druge, nekje prebivalstvo živi v strnjenih naseljih, drugje pa so razdalje med uporabniki storitev daljše.
Občine so MSP prav tako zaprosile za pripravo jasnih navodil oz. postopkovnika, v katerem bodo podane ključne informacije kako naj občine postopajo v določenih situacijah – npr. kako če že imajo koncesionarja, če se storitev pomoči na domu sedaj zvaja preko CSD ali če se že izvaja v javnem zavodu, kako začeti postopek izbire koncesionarja, ipd. MSP je pozdravilo predlog. Prav tako pa bodo pripravili vzorec pogodbe med občino in javnim zavodom, katerega ustanoviteljica je država.
S strani MSP je bila podana informacija, da bodo vpisi v register tudi naknadno še podrobneje opredeljeni, s predhodno komunikacijo z občinami.
V zvezi z vprašanji o nacionalnem programu DO so predstavnice ministrstva povedale, da trenutno analizirajo obstoječe stanje, rezultati analize pa naj bi bili znani v začetku avgusta. Potem bo sledil pregled in nato priprava načrta za naprej. Nacionalni program naj bi bil tako sprejet v dveh letih od sprejema zakona.
Več občin je na MSP podalo pobudo, da bi Centri za socialno delo (CSD) še naprej izvajali oskrbo na domu, kjer to deluje. Nekatere občine imajo namreč s tem dobre izkušnje in bi se znašle v precejšnji zagati kako naprej, če CSD nebi bil več izvajalec. Predstavnice MSP so se s tem strinjale in bodo pobudo podale naprej na Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. V zvezi s tem so občine zaprosile za pisni odgovor MSP v zvezi z začetkom postopka v različnih primerih za izbor izvajalca za izvajanje DO.
Občine pa so podale tudi pobudo, da bi oskrbovalci, ki že danes skrbijo za družinskega člana, kljub upokojitvi, lahko nadaljevali z oskrbo, torej da bi se to področje uredilo na način, da bi tudi upokojenci prejemali plačilo za izvajanje DO na domu. MSP je v zvezi s tem podalo informacijo, da bi se to naslovilo v načrtovani premembi ZDOsk-1. Na sestanku je bilo dogovorjeno tudi, da se konec avgusta izvede sestanek MSP, občin in izvajalcev storitev DO. Namen sestanka pa je pogovor in dogovor o nadaljnjih nujnih korakih, ki jih je potrebno storiti, da se bo sistem DO od 1. 7. 2025 pričel izvajati brez težav. S tem namenom naj bi CSD-ji pričeli sprejemati vloge že v mesecu maju 2025 in ne junija kot je bilo prvotno načrtovano.
Dogovorjeno je bilo tudi, da občine vsa odprta vprašanja v zvezi z izvajanjem storitev dolgotrajne oskrbe naslovite na združenja. V kolikor imate kašna vprašanja ali dileme nam jih lahko posredujeta na elektronski naslov info@zdruzenjeobcin.si. Poskrbeli bomo, da bodo prišla na naslove pristojnih.
Tokratni sestanek je bil prvi od dveh, katere MSP organizira na temo usmeritev za občine na področju dolgotrajne oskrbe. Drugi bo potekal 6. 8. 2024.