S predstavniki MDDSZ in MKGP o znižanju stroškov občin

Ljubljana 9. 10. 2024 – Danes, 9. 10. 2024 sta potekali enajsta in dvanajsta seja Delovne podskupine za pripravo predpisov za zmanjšanje stroškov občin. Sej se je udeležila tudi predstavnica ZOS Tina Rosina.

Enajsta seja Delovne podskupine za pripravo predpisov za zmanjšanje stroškov občin

Na dnevnem redu enajste seje je bila vsebina s področja Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ). Med drugim je sta bila obravnavana Zakon o socialno varstvenih prejemkih in Zakon o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev.

Predstavniki MDDSZ so najprej opozorili, da določene predvidene zadeve niso v njihovi pristojnosti.

V zvezi z Zakonom o socialno varstvenih prejemkih je bil podan predlog s strani združenj občin, da se uvede možnost uveljavljanja refundacije sredstev tudi za občine. Predstavniki MDDSZ so podali odziv, da se skozi zakon se ne zagotavlja fundacij javnim osebam, ampak samo socialno ogroženim fizičnim osebam, zato predloga ne sprejemajo.

Predlog s strani združenj občin je bil tudi, da se v 54. členu zakona spremeni omejitev dedovanja, in sicer iz trenutne omejitve »do višine 2/3 prejetih sredstev« do celotne višine prejetih sredstev. MDDSZ je podalo odziv, da je s spremembo zakonodaje leta 2017 to že bilo določene, vendar z omejitvijo višine zneska.

Naslednji predlog s strani združenj občin pa je bila sprememba oziroma dopolnitev 37. člena Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, in sicer na način, da bo ob uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, ki se financirajo iz občinskega proračuna, občina (plačnica) stranka v postopku. MDDSZ temu predlogu načeloma ne nasprotuje, vendar bi želelo najprej pridobiti podrobnejše informacije, zakaj občine to predlagajo.

Dvanajsta seja Delovne podskupine za pripravo predpisov za zmanjšanje stroškov občin

Na dnevnem redu dvanajste seje je bila vsebina s področja Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP). Med drugim so bili obravnavani tudi naslednji predpisi: Zakon o odpravi posledic naravnih nesreč, Zakon o zaščiti živali in Zakon o kmetijskih zemljiščih.

Predlog občin glede Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč je bil, da se pristojnost zbiranja prijav prenese na Agencijo RS za kmetijske trge in razvoj podeželja, čemur predstavniki MKGP niso bili naklonjeni.

Glede Zakona o zaščiti živali so se predstavniki združenj pred časom že dobili na sestanku s predstavniki MKGP, in sicer o zagotovitvi zavetišč za živali in rešitvi glede izvora psov. Dejstvo je, da so zavetišča bolj ali manj polna. Glede tega načina zagotavljanja javne službe, so se na MKGP lotili revizije področja, v začetku decembra pa se pričakuje tudi javna obravnava predloga novele Zakona, pri čimer so s strani MKGP povedali, da bodo sodelovali tudi z združenji, predno gre novela v javno obravnavo. Kar se tiče izvora psov pa se tako predstavniki občin, kot tudi predstavniki MKGP strinjajo, da je dobra možnost čipiranje oziroma označevanje psov tudi v veterinarski ambulanti, kot je bilo to možno že po prejšnjem sistemu.

Glede Zakon o kmetijskih zemljiščih je bil predlog s strani občin, da se občine doda kot predkupno upravičenko pri kmetijskih zemljiščih. Predstavniki MKGP so poudarili, da imajo občine že danes kar nekaj teh izjem dovoljenih, med drugim je neka predkupna pravica za občine urejena tudi v ZUREP-u. Tako da, kar bi bilo več od tega na MKGP niso naklonjeni. Najavljajo pa odpiranje zakona, vendar ne v tej smeri.

Poleg tega je bil predlog tudi, da bi Sklad kmetijskih zemljišč občinam poskušal priskrbeti nadomestna zemljišča, kadar jih občina sama nebi imela. S pobudo se predstavniki MKGP doloma strinjajo, vendar bo v praksi težko prišlo do rešitve, glede na to da Slad že na državnem nivoju nima dovolj zagotovljenih zemljišč. Ob odpiranju Zakona bi se bilo možno glede tega še kaj dogovoriti.