Ljubljana, 20. 2. 2025 – Danes je na pobudo Gospodarske zbornice Slovenije, v sodelovanju z Ministrstvom za naravne vire in prostor ter Ministrstvom za okolje, podnebje in energijo, potekal prvi posvet o prenovljeni EU Direktivi o čiščenju komunalne odpadne vode s ključnimi deležniki. Sestanka se je udeležila tudi predstavnica ZOS.
Dne 12. 12. 2024 je bila v Uradnem listu EU objavljena prenovljena EU Direktiva o čiščenju komunalne odpadne vode (UWWTD), ki je začela veljati 1. 1. 2025. Države članice morajo v skladu z direktivo do 31. 7. 2027 sprejeti zakone in druge predpise, potrebne za njeno izvajanje.
Na posvetu sta predstavnici MNVP in MOPE predstavile cilje direktive, ki med drugim vključujejo izboljšanje kakovosti vode z okrepitvijo zahtev glede čiščenja komunalne odpadne vode ter vključitev novih onesnaževal v spremljanje. Poseben poudarek je namenjen okrepitvi izvajanja načela „onesnaževalec plača“, s katerim se zagotavlja, da tisti, ki so odgovorni za onesnaževanje, krijejo stroške čiščenja odpadne vode. Prav tako se direktiva osredotoča na prehod v krožno gospodarstvo s spodbujanjem ponovne uporabe prečiščene odpadne vode ter izrabo virov, kot sta fosfor in dušik, iz blata in komunalne odpadne vode.
Direktiva naslavlja tudi podnebne spremembe z zmanjševanjem emisij toplogrednih plinov iz čistilnih naprav ter prilagajanjem aglomeracij na možne padavine. Hkrati pa se zasleduje tudi izboljšanje dostopa do sanitarne oskrbe in nadzor nad parametri, pomembnimi za javno zdravje.
Predstavnici MNVP in MOPE sta izpostavili ključne novosti prenovljene direktive, med katerimi so celoviti načrti ravnanja s komunalno odpadno vodo, katerih cilj je zmanjšanje onesnaževanja zaradi odvajanja in prelivanja padavinske vode. Pričakovane so tudi spremembe pri monitoringu, ki uvajajo obveznost spremljanja onesnaževanja zaradi odvajanja in prelivanja padavinskih voda, koncentracije onesnaževal na vtokih in iztokih iz komunalnih čistilnih naprav, prisotnosti mikroplastike v komunalni odpadni vodi, padavinskih vodah in blatu iz čistilnih naprav ter spremljanje parametrov, pomembnih za javno zdravje. Dodatno se uvaja spremljanje količine odpadne vode, ki se ponovno uporabi, toplogrednih plinov ter porabe energije.
V razpravi je bilo poudarjeno, da je potrebno v nadaljnje posvete vključiti tudi Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, saj nova Direktiva vpliva na gospodarske procese, trgovino in proizvodnjo, kar lahko privede do sprememb v potrošnji.
Udeleženci posveta so predlagali oblikovanje strategije za implementacijo Direktive, ki bi vključevala vzpostavitev analitičnega okvira in baze podatkov, namenjene zbiranju in obdelavi relevantnih informacij, s ciljem zagotavljanja skladnosti z določbami Direktive ter doseganja njenih ciljev z uporabo ustreznih metod.
Vsi udeleženci so soglasno podprli nadaljevanje posvetov, z namenom zagotovitve ustrezne in učinkovite implementacije Direktive v skladu z zakonodajnimi zahtevami ter upoštevajoč interese vseh deležnikov.
* * *
