Predstavitev predloga novele Zakona o osnovni šoli na sestanku z MVI

Ljubljana, 12. 3. 2025 – Včeraj je na Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje potekal sestanek o predlogu novele Zakona o osnovni šoli, namenjen predstavitvi predlaganih rešitev. Sestanka se je udeležila tudi predstavnica ZOS.

Državna sekretarka Janja Zupančič je skupaj z ekipo poudarila, da predlog Zakona celovito naslavlja ključne izzive osnovnošolskega izobraževanja. Izpostavila je osem prednostnih področij, ki jih je bilo nujno potrebno urediti: digitalna pismenost, vpis in prepis, vzgojno delovanje, varnost, ocenjevanje, prevozi otrok, posebne potrebe in odgovornost.

Med pomembnimi novostmi, ki jih predlog Zakona vsebuje je določilo o postopku pregleda in začasnega odvzema nevarnih stvari ter začasnega odvzema elektronskih naprav. Vzgojni opomin se lahko izreče tudi neposredno za najtežje kršitve, ki so definirane v 60.f členu in traja 12 mesecev, pri čemer starši lahko ugovarjajo le na opomin, ne pa na ostale vzgojne ukrepe.

Novo poglavje o zagotavljanju varnosti vsebuje šest členov, med drugim prilagoditve pouka, ki prinaša opredeljen postopek kratkotrajne in daljše prilagoditve ter prešolanje kot skrajni ukrep po treh vzgojnih opominih ali ogrožanju varnosti. Predvideva se tudi omejitev uporabo elektronskih naprav in odgovornost staršev za predmete, ki jih učenec prinaša v šolo.

Predlog Zakona prinaša tudi spremembe na področju prevozov otrok. Med drugim določa, da bodo otroci upravičeni do brezplačnega prevoza že pri oddaljenosti manj kot dva kilometra od šole, medtem ko trenutno velja meja štirih kilometrov. Prevozi bodo praviloma organizirani, izjemoma pa bo mogoča tudi povrnitev stroškov mesečne vozovnice ali kilometrine. Organizator bo moral zagotoviti spremljevalca za otroke z življenjsko ogrožajočimi zdravstvenimi stanji.

Predstavnice občin so opozorile, da bo ta sprememba občutno povečala finančno breme občin. Poudarile so, da so stroški šolskih prevozov že zdaj izjemno visoki, nova ureditev pa jih bo še dodatno obremenila.

Predlog Zakona predvideva tudi globe za šole, ki ne izvajajo vzgojnih dejavnosti skladno s pravili šolskega reda in ne zagotavljajo doseganja ciljev vzgoje in izobraževanja v drugih oblikah. Prav tako so predvidene globe za starše, ki otrokom ne omogočajo rednega obiskovanja pouka, ne zagotovijo njihove udeležbe na predmetnih izpitih ali zanemarijo dolžno skrb za predmete, ki jih otroci prinašajo v šolo.

Predstavnice občin so poudarile nujnost vključitve občin v nadaljnje razprave o predlogu Zakona. Opozorile so, da občine niso le udeleženke v procesu zakonodajnih sprememb, temveč ključni del sistema in glavni financerji. Zato so izpostavile potrebo po temeljiti oceni finančnih posledic, ki jih predlog Zakona prinaša občinam.