Predstavitev plačne reforme in volilne zakonodaje vodstvom občin

Ljubljana, 10. 12. 2024 – Včeraj, 9. 12. 2024 so predstavniki Ministrstva za javno upravo (MJU) v Kongresnem centru Mons v Ljubljani županjam in županom ter direktoricam in direktorjem občinskih uprav predstavili plačno reformo v javnem sektorju ter novosti v volilni zakonodaji, ki jih prinaša Zakon o likalnih volitvah.

MJU je v zadnjih mesecih pripravilo potrebne rešitve in predloge predpisov za uvedbo nujnih in dolgo pričakovanih sprememb, ki se nanašajo na prenovo plačnega sistema v javnem sektorju in novosti na področju novele zakona o lokalnih volitvah. Minister za javno upravo mag. Franc Props je izpostavil, da mu je v veliko čast, da lahko župane in direktorje občinskih uprav pozdravi na predstavitvi teh dveh zelo pomembnih vsebinskih sklopov, ki bosta v bližnji prihodnosti posodobili delovanje lokalnih skupnosti. Povedal je tudi, da reformi družbenih podsistemov, kot so plače v javnem sektorju in lokalne volitve, pomenita spremembo za obsežen, celovit in pomemben sistem, kot je lokalna samouprava.

Tako ena kot druga sprememba od občinskih vodstev zahteva kar nekaj aktivnosti. Vodja Sektorja za plače v javnem sektorju mag. Branko Vidič je spregovoril o spremembah na plačnem področju, ki med drugim zadevajo tudi plače županj in županov ter javnih uslužbencev na lokalni ravni. Povedal je, da se s prenovo plačnega sistema javnega sektorja končno vzpostavljajo ustreznejša razmerja med plačami funkcionarjev in direktorjev na eni strani in plačami javnih uslužbencev na drugi strani. Ta razmerja so bila popolnoma porušena in v marsikaterem primeru so javni uslužbenci že z osnovno plačo prehitevali svoje direktorje in tudi funkcionarje. Tega s prenovljenim plačnim sistemom ni več.

Drugi izziv za vodstva slovenskih občin bo uskladitev občinskih predpisov s prenovljenim Zakonom o lokalnih volitvah. Državni zbor je 22. 11. 2024 sprejel spremembe in dopolnitve Zakona o lokalnih volitvah, katerega namen je predvsem uresničitev odločbe Ustavnega sodišča iz junija 2020 glede volilnega spora. Minister Props je izpostavil, da omenjen zakon odgovarja na vsa temeljna vprašanja sodnega postopka – kdo, kdaj in kako lahko izpodbija volilni izid ter katere nepravilnosti iz volilnega postopka lahko uveljavlja.

Generalna direktorica Direktorata za lokalno samoupravo, nevladne organizacije in politični sistem mag. Mateja Prešern je pojasnila, da je s spremembo zakona MJU odpravilo štiri leta trajajočo neustavnost in pripravilo ustrezno pravno podlago, da bo v prihodnje zagotovljeno učinkovito varstvo volilne pravice. Vodja Sektorja za lokalno samoupravo dr. Roman Lavtar pa je ob tem povedal, da novela hkrati prinaša preprostejšo in preglednejšo izvedbo lokalnih volitev.

Minister Props je ob koncu poudaril tudi, da je zakonito in učinkovito delovanje občin steber, na katerem sloni naša lokalna samouprava. Dodal je tudi da se bo MJU v prihodnjih mesecih še posebej osredotočilo na zagotavljanje strokovne podpore občinam z namenom, da bi implementacija obeh zakonskih sprememb potekala kar se da uspešno.