Predstavitev izhodišč sprememb in dopolnitev Zakona o zaščiti živali na področju zaščite in oskrbe zapuščenih živali

Ljubljana, 19. 12. 2024 – Včeraj, 18. 12. 2024 je na sedežu Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin potekala predstavitev  Zakona o zaščiti živali na področju zaščite in oskrbe zapuščenih živali. Sestanka se je udeležila tudi predstavnica ZOS.

Predstavniki Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so predstavil novosti, ki jih prinaša novela  Zakona o zaščiti živali na področju zaščite in oskrbe zapuščenih živali.

Gre za tri ključne spremembe, in sicer:

  • Spremembe pri omejitvi posedovanja prosto živečih vrst živali,
  • Posodobitev poglavja o ravnanju z zapuščenimi živalmi,
  • Ostale dopolnitve za boljše izvajanje zakona.

Pri spremembi omejitve posedovanja prosto živečih vrst živali se črta seznam prepovedanih vrst živali, ohranja pa se pozitivni seznam dovoljenih vrst. Jasnejša je tudi ureditev postopkov za spremembe pozitivnega seznama in delovnih teles za odločanje.

Zvišujejo se normativi za lokalne skupnosti pri zagotavljanju kapacitet v zavetiščih. Uvaja se oskrba zapuščenih živali pri začasnih posvojiteljih, spreminja pa se tudi način financiranja.

Na novo je določeno, da če skrbnik zapuščene živali ni znan, plača stroške odlova, prevoza namestitve, sterilizacije oziroma kastracije, označitve, dnevne in veterinarske oskrbe zapuščenih živali, občina za obdobje 60 dni. Če zavetišče zapuščene živali ne odda v roku 60 dni, prevzame nadaljnje stroške dnevne in veterinarske oskrbe za nadaljnje obdobje 120 Republika Slovenija (v nadaljevanju: dolgotrajna oskrba). V primeru, da občina ni zagotovila javne službe v skladu z določbami 27. člena zakona pa bremenijo občino vsi stroški oskrbe in dolgotrajne oskrbe do oddaje živali novemu lastniku ali smrti živali.

Uvaja se tudi možnost, da občina, v skladu z Zakonom o financiranju občin, lastnikom psov (ter mačk), predpiše prispevek za zagotavljanje oskrbe zapuščenih živali v občini (v nadaljevanju: prispevek). Višino prispevka pa občina določi na podlagi izračuna povprečne višine oskrbnega dne za zapuščene živali v občini za preteklo leto, vendar ne več kot znaša znesek dnevne dolgotrajne oskrbe za psa v RS za preteklo leto.

S strani Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastli bomo še pred javno obravnavo prejeli predlog novele Zakona, katerega vam bomo posredovali v mnenje, in sicer predvidoma v naslednjem tednu.