Ljubljana, 30. 7. 2024 – V Državni zbor RS je bilo vloženih nekaj predlogov, ki med drugim urejajo problematiko nasilja v šolah.
Predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o osnovni šoli
Poglavitne rešitve predloga Zakona so, da se v primeru težjih ali ponavljajočih se kriterijev dolžnosti in odgovornosti učenca, npr. v primeru nasilnih dejanj, šolam omogočajo trije nadaljnji vzgojni ukrepi, ki jih lahko izrečejo učencu, in sicer ravnatelj lahko učencu:
- odredi začasno izobraževanje na daljavo,
- učenca začasno vključi v vzgoni program za socializacijo ali
- ga začasno izključi.
Dolžino trajanja vseh treh začasni ukrepov določi ravnatelji glede na težo kršitve in ob upoštevanju dobrobiti tako učenca kršitelja kot ostalih učencev v razredu in šoli.
Vzgojni programi za socializacijo se organizirajo v okviru strokovnih centrov, ki jih določi minister, za obravnavo učence v teh vzgojnih programih pa se smiselno uporabljajo določbe zakona, ki ureja obravnavo otrok s čustvenimi in vedenjskimi težavami ter motnjami v vzgoji in izobraževanju. To med drugim pomeni, da vsakega učenca obravnava strokovna skupina, katere sestava je prilagojena glede na potrebe učenca, in zanj pripravi individualizirani program obravnave. Poleg tega se v pravila šolskega reda dodajajo dolžnosti in odgovornosti staršev, saj je lahko vzgojno delovanje šole uspešno in učinkovito samo ob sodelovanju staršev.
Predlog Zakona o dopolnitvah Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih
S predlogom Zakona se uvaja avtomatizem pri dodelitvi otroškega dodatka v materialni obliki, in sicer enemu od staršev se otroški dodatek za otroka izplačuje v naravi tri mesece, če Inšpektorat RS za šolstvo s pravnomočno odločbo v prekrškovnem postopku ugotovi, da učenec iz neopravičljivih razlogov ne obiskuje pouka ali drugih dejavnosti v okviru obveznega programa osnovne šole, in o tem obvesti center za socialno delo. Po sedaj veljavni zakonodaji ne gre za avtomatizem, temveč mora center za socialno delo v vsakem primeru posebej izvesti ugotovitveni postopek.
S predlogom Zakona se znesek otroškega dodatka zniža za 33 odstotkov, kadar otrok po zaključku osnovnošolskega izobraževanja ne nadaljuje z izobraževanjem v srednješolskih programih, s katerimi bi pridobil višjo raven izobrazbe ali pa višjo raven kvalifikacije po postopkih pridobivanja kvalifikacije, opredeljenih v Zakonih, ki urejata poklicne kvalifikacije. S tem se želi spodbuditi starše, da njihovi otroci dosežejo višjo raven izobrazbe od osnovnošolske.
Predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o socialno varstvenih prejemkih
Predlog Zakona predvideva aktivno reševanje socialne problematike oseb, ki so prejemniki denarne socialne pomoči, in sicer:
- z obveznim izplačilom denarne socialne pomoči v naravi, v primeru, ko otrok ne obiskuje pouka ali obstaja dolg do javnih služb ali vzgojno izobraževalnih zavodov.
S tem ukrepom naj bi se nudilo zaščito otrokom, da se jim omogoči dokončanje najmanj osnovne šole, kar je podlaga za stop na trg dela in samostojno življenje. Hkrati pa se naslavlja reševanje stisk posameznikov in družin, ki se soočajo s finančnimi težavami, predvsem z nudenjem socialnovarstvenih storitev, ki bi odpravile stiske;
- z izmenjavo osebnih podatkov oseb v stiski, ki so v obravnavi na CSD, in sicer med CSD in ZRSZ ter med CSD in humanitarnimi organizacijami oz. izvajalci socialnovarstvenih programov, če so bili tam v obravnavi, s čimer se omogoča integrirana in celovita obravnava posameznika oziroma družine, ki je v obravnavi na CSD.
Ključni cilij je opolnomočenje in vrnitev posameznika na trg dela, da sam poskrbi zase in za sojo družino.
Predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o urejanju trga dela
Z namenom spodbujanja hitrejšega vključevanja brezposelnih na trg dela se omogoča,
da lahko Zavod za zaposlovanje brezposelno osebo napoti na delovno mesto, za katero je zahtevana največ dve stopnji nižja izobrazba.
Ukinja se dvostopenjsko sankcioniranje kršitev obveznosti iz naslova aktivnega iskanja
zaposlitve.
Predlaga pa se tudi, da pritožba zoper odločbo o prenehanju vodenja v evidenci brezposelnih oseb in odločbo o prenehanju vodenja v evidenci oseb, vključenih v programe APZ, ne zadrži izvršitve odločbe.
Predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o voznikih
Z namenom zagotavljanja varnosti v cestnem prometu predlog predvideva, da lahko vozniški izpit opravljajo in pridobijo vozniško dovoljenje osebe, ki so osnovno šolo obiskovale devet let in imajo uspešno zaključen vsaj 7. rezed osnovne šole v skladu z Zakonom o osnovni šoli. Osebe, ki so se izobraževale v tujini, pa morajo imeti opravljeno primerljivo izobrazbo.
Vaše predloge, mnenja in pripombe nam lahko posredujete do 21. 8. 2024 na elektronski naslov info@zdruzenjeobcin.si.