Predlog Zakona o gostinstvu v medresorskem usklajevanju

Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport je v medresorsko usklajevanje poslalo predlog Zakona o gostinstvu (v nadaljevanju: Zakon).

Resorno ministrstvo želi s predlogom Zakona ustvariti spodbudnejše poslovno okolje za razvoj gostinske dejavnosti v smer dviga kakovosti storitev in dodane vrednosti gostinstva in turizma. S predlogom zakona podpiramo cilje, politike in ukrepe Strategije slovenskega turizma 2022–2028.

Predlog novega Zakona ne posega v samo bistvo in namene ureditve gostinstva, ampak ureja oziroma drugače ureja le področja, glede katerih se je pri spremljanju izvajanja ZGos in podzakonskih aktov, ugotovilo, da je to potrebno in v obsegu, ki je nujno potreben za dosego zastavljenih ciljev.

Prvi del zakona vsebuje splošne določbe, ki se nanašajo na vsebino zakona, pomen izrazov in delitev gostinske dejavnosti na prehrambno gostinsko dejavnost in nastanitveno dejavnost. Gre torej za temeljne določbe. Pomembno je, da spremembe od ZGos niso vsebinske, saj služijo le bolj jasni klasifikaciji dejavnosti na dva temeljna segmenta in pojmovanju za nadaljnje razumevanje določb zakona.

Ena izmed rešitev se nanaša na obratovalni čas gostinskega lokala, in sicer se ukinja obveznost prijave rednega obratovalnega časa gostinskega obrata pristojnemu organu občine. S tem se odpravljajo administrativne ovire, gostinski prostor mora obratovati v skladu z objavljenim urnikom v mejah splošnega akta občine.

Sklop novih rešitev se nanaša na obratovalni čas prehrambnih gostinskih prostorov.. Določitev časovnih mej rednega in podaljšanega obratovalnega časa prehrambnega gostinskega obrata ostaja materija pravilnika in splošnega akta občine. Za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času je potrebno soglasje občine. Novost, ki jo uvaja zakon je razlikovanje med postopkoma pridobitve tega soglasja. Na splošno se postopek izdaje soglasja k podaljšanemu obratovalnemu času vodi po zakonu, ki ureja upravni postopek, v primeru vloge za soglasje k podaljšanemu obratovalnemu času za določeno omejeno števil dni v koledarskem letu  (največ 12 v koledarskem letu) pa se postopek izdaje soglasja vodi po poenostavljenem postopku. Poleg tega so razširjene možnosti za dneve, ko prehrambni gostinski prostor lahko obratuje v časovnih mejah podaljšanega obratovalnega časa brez soglasja občine.

Določene so vrste nastanitvenih obratov, ki so:

Na novo so kot samostojni nastanitveni obrati določeni: apartma, glamping, šotorišče, postajališče za bivalna vozila in inovativne oblike bivanja v naravi (npr. hiška na drevesu, nastanitev v vinskih sodih, ipd.), zaradi jasnoisti uporabe pogojev, ki so vezani na vrsto nastanitvenega obrata in zaradi uskladitve s sodobnimi trendi.

Dodana je tudi posebna oblika nastanitvenega obrata in sicer, »nastanitveni obrat v stanovanju«. Pod pogoji predloga Zakona se nastanitvena dejavnost lahko opravljav nastanitvenih obratih v stanovanju v okviru oddajanje stanovanja v kratkotrajni najem in v nastanitvenih obratih »soba« in »apartma« v objektu za drug namen v okviru nastanitvene dejavnost v objektu za drug namen.

Predlog Zakona določa pogoje za opravljanje nastanitvene dejavnosti, ki se nanašajo na to, kaj je nastanitveni obrat in v katerih prostorih oziroma objektih je lahko, vključno s taksativno naštetimi vrstami nastanitvenih obratov, na kategorizacijo v kakovostne kategorije, na obveznost vpisa v Register nastanitvenih obratov in pridobitve identifikacijske številke nastanitvenega obrata ter na obratovalni čas nastanitvenega prostora.

V predlogu Zakona se večje spremembe nanašajo na posebne pogoje za oddajanje stanovanja v kratkotrajni najemUreditev opravljanja nastanitvene dejavnosti v stanovanjih se razlikuje od ureditve, ki je bila določena v ZGos za »opravljanje gostinske dejavnosti pri sobodajalcih«.

Oddajanje stanovanja v kratkotrajni najem se opravlja v nastanitvenem obratu v stanovanju, pri čemer je lahko v posameznem stanovanju en nastanitveni obrat. Možne vrste nastanitvenih enot bodo določene s pravilnikom, pri čemer so v nastanitvenem obratu v stanovanju po naravi stvari lahko nastanitvene enote: soba ali apartma. Pri tem oddajanje stanovanja v kratkotrajni najem ni dovoljeno v stanovanju, ki je del stanovanjske stavbe z oskrbovanimi stanovanji. Gre namreč za stanovanjske stavbe s posebnim namenom, ki mora biti varovan in ni primeren za oddajanje v kratkotrajni najem. V predlogu Zakona je določena tudi omejitev števila ležišč glede na vrsto stanovanjske stavbe, v kateri se stanovanje nahaja, saj ima število gostov večji vpliv v stavbah z več stanovanji, kjer so kapacitete bolj obremenjene.

Vaše predloge, mnenja in pripombe nam lahko posredujete do vključno 22. 11. 2024 na elektronski naslov info@zdruzenjeobcin.si.

Za sodelovanje se vam že vnaprej zahvaljujemo.

* * *