Predlog Zakona o funkcionarjih v javni obravnavi

Ljubljana, 27. 8. 2024 – Na spletnem portalu eDemokracija smo zasledili predlog Zakona  o funkcionarjih (v nadaljevanju: Zakon), ki ga je pripravilo Ministrstvo za javno upravo.

Posamični cilji predloga Zakona so:

  • Vzpostavitev enotnega in z zakonom urejenega preglednega sistema pravic in obveznosti funkcionarjev v RS, ki izvršujejo funkcijo.
  • Upoštevanje ustavnega položaja nekaterih državnih organov in funkcionarjev na način, da se vzpostavi enotna in z zakonom določena ureditev določenih povračil stroškov in drugih prejemkov, ki pripadajo funkcionarjem v Republiki Sloveniji, ki poklicno izvršujejo funkcijo.
  • Upoštevanje načela delitve oblasti tako, da je urejanje določenih povračil stroškov prepuščeno posebnim zakonom.
  • Upoštevanje avtonomije lokalne samouprave, pri čemer se pravice in obveznosti funkcionarjev v lokalnih skupnosti na sistemski ravni urejajo z zakonom, podrobnejša ureditev določenih pravic, pogojev in primerov, ob katerih funkcionarjem pripada določena pravica, pa je prepuščena pristojnim organom lokalnih skupnosti.
  • Ureditev pravic funkcionarjev z upoštevanjem splošnega gospodarskega stanja države ter splošnih usmeritev glede gospodarne in transparentne porabe javnih sredstev ter ureditve pravic, plač in povračil stroškov v javnem sektorju.
  • Vzpostavitev ustreznih podlag za zakonito, nedvoumno, enako in pregledno urejanje pravic in obveznosti funkcionarjev med trajanjem mandata in po prenehanju mandata.
  • Preprečevanje možnosti za zlorabo pravic po prenehanju mandata.
  • Vzpodbujanje kandidiranja za javne funkcije, pri čemer naj bi urejen sistem ter vnaprej znan obseg pravic in obveznosti ter pravica do vrnitve na prejšnje delo po prenehanju funkcije pripomogel k čim večjemu številu strokovno usposobljenih in vsestransko aktivnih kandidatov, kar bi posledično vplivalo tudi na kakovostno izvajanje vseh funkcij in s tem oblasti kot celote.

Poglavitne rešitve predloga Zakona se nanašajo na:

  • obseg veljavnosti in vsebino zakona,
  • opredelitev funkcionarjev, določitev nekaterih pogojev za opravljanje funkcije ter določitev pristojnega organa za odločanje o pravicah funkcionarja, kadar je to potrebno,
  • ureditev pravic funkcionarjev med opravljanjem funkcije (povračila stroškov v zvezi z opravljanjem funkcije, nadomestila, letni dopust), pri čemer je plača že urejena v zakonu, ki ureja sistem plač v javnem sektorju,
  • določitev pravic po prenehanju mandata.

Predlog Zakona  med drugim natančno določa, da se čas opravljanja funkcije šteje kot delovna oziroma pokojninska doba in ima funkcionar pravico do obveznih socialnih zavarovanj. Prav tako se določa, da funkcionarju, ki poklicno opravlja funkcijo, pripada plača, v primerih in ob pogojih, ki so določeni z zakonom, pa tudi nadomestila plače in drugi prejemki ter povračila stroškov v zvezi z opravljanjem funkcije. Poleg tega se določa tudi povračila stroškov in druge prejemke, višino in pogoje za izplačevanje, glede usklajevanja višine posameznih povračil in prejemkov pa se predlagatelj sklicuje na ureditev, ki velja za javne uslužbence v državni upravi.

Predlog Zakona vključuje tudi določitev nekaterih drugih pravic, pri čemer bodo morali pristojni organi s posebnimi akti določiti natančnejše pogoje in primere za uveljavljanje teh pravic. Gre na primer za pravico do uporabe službenega avtomobila, druge opreme in službenega stanovanja, za pravico do usposabljanja in izpopolnjevanje za izvajanje funkcije ter tudi za pravico do plačane odsotnosti v primerih, določenih z zakonom.

Pravica do rednega letnega dopusta je vezana na nekatere kriterije, ki jih predlog Zakona določa za javne uslužbence v državni upravi, z dodatno določitvijo števila dni dopusta za zahtevnost funkcije. Upoštevani so kriteriji, kjer je število dni dopusta odvisno samo od izpolnjevanja kriterijev in ne od presoje pristojnega organa ali funkcionarja.

V predlogu Zakona je posebno poglavje namenjeno ureditvi pravic po prenehanju funkcije. Predlog Zakona določa pravico do vrnitve na prejšnje delo v roku 30 dni po prenehanju funkcije s pravico do nadomestila plače v višini 80 odstotkov plače, ki jo je funkcionar prejemal v času opravljanja funkcije, pravico do nadomestila po prenehanju opravljanja funkcije, ki jo veže na čas opravljanja funkcije. V predlogu Zakona je urejena tudi pravica do vrnitve na delo.

Sredstva za izvajanje Zakona se zagotavljajo v državnem proračunu v okviru postavk za plače proračunskih uporabnikov. Sredstva za izvajanje Zakona za funkcionarje v samoupravnih lokalnih skupnostih se zagotavljajo v proračunih samoupravnih lokalnih skupnosti.

Vaše predloge, mnenja in pripombe nam lahko posredujete do vključno 5. 9. 2024 na elektronski naslov info@zdruzenjeobcin.si.

* * *