Predlagana ureditev (ne)združljivosti funkcij za pripadnike manjšin, ki so tudi občinski funkcionarji podprta s strani odbora DZ

Ljubljana, 15. 1. 2025 – Odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je na seji včeraj, 14. 1. 2025 s 13 glasovi za in enim proti podprl predlog dopolnitve Zakona o lokalni samoupravi, ki ga vložila skupina poslancev s prvopodpisano Jelko Godec (SDS). Z njim se ureja vprašanje (ne)združljivosti funkcij, hkrati pa bi se uredilo še za pripadnike manjšin, ki so občinski funkcionarji.


Predlagana ureditev sledi oktobra lani sprejetim spremembam Zakona o poslancih, po katerih je funkcija poslanca narodne skupnosti združljiva s članstvom in dejavnostmi upravljanja, nadzora ali zastopanja v samoupravnih narodnih skupnostih na občinski in krovni ravni. Z dopolnitvami Zakona o lokalni samoupravi bi se sedaj uredila še (ne)združljivost funkcij na občinski ravni s članstvom v svetu samoupravne narodne skupnosti.

Po predlogu bi veljalo, da je funkcija župana, podžupana in občinskega svetnika, ki je bil izvoljen z liste politične stranke ali volivcev, združljiva s članstvom v svetu samoupravne narodne skupnosti, ne pa tudi s položajem in nalogami predsednika in podpredsednika sveta samoupravne narodne skupnosti.

Funkcija občinskega svetnika, ki je v občinskem svetu predstavnik italijanske ali madžarske narodne skupnosti, pa je združljiva s članstvom in dejavnostmi upravljanja, nadzora ali zastopanja v samoupravnih narodih skupnostih na občinski in krovni ravni.

Parlamentarna zakonodajnopravna služba (ZPS) pri tem meni, da predlagane rešitve po vsebini smiselno sledijo uveljavljeni ureditvi zakona o poslancih. Kot ocenjuje, se z njimi ustavno skladno in ustrezno zagotavlja ustavne pravice pripadnikov italijanske in madžarske narodne skupnosti.

KPK medtem meni, da je razdrobljenost pravnega urejanja področja nezdružljivosti funkcij ena od pomanjkljivosti slovenskega pravnega reda. Izpostavil so, da bi predlog občinskim svetnikom, izvoljenim kot predstavnikom narodne skupnosti, določil manjši obseg nezdružljivih funkcij v primerjavi z drugimi občinskimi funkcionarji, kar med njimi ustvarja neenakopraven položaj.

Poleg tega so dodali, da so občinski svetniki, izvoljeni kot predstavniki narodne skupnosti, funkcionarji, ki že po sami naravi zastopajo interese te narodne skupnosti – kar praktično vedno postavi vprašanje (dejanskih) nasprotij interesov, če bi ista oseba bila tudi predsednik organa upravljanja samoupravne narodne skupnosti.