Ljubljana, 27. 2. 2025 – V stranki SDS so v zakonodajni postopek vložili predlog novele Zakona o dolgotrajni oskrbi (v nadaljevanju: Zakon), s katerim želijo ukiniti načrtovani prispevek za dolgotrajno oskrbo in preprečiti dodatno obremenitev gospodarstva. Predlog bi hkrati omogočl, da bi bili oskrbovalci družinskega člana lahko tudi upokojenci.
Zakon predvideva prispevek v višini enega odstotka, katerega pa bi plačevali tako delavci in delodajalci kot tudi upokojenci, ob čimer pa sistem dolgotrajne oskrbe še vedno ni ustrezno vzpostavljen. Po mnenju stranke SDS se upravičeno pojavljajo dvomi, ali bo pravica do dolgotrajne oskrbe na domu, ki naj bi začela veljati 1. julija, dejansko zaživela ali bo ostala zgolj na papirju. Pri tem pa bo vlada pobirala prispevek, ne da bi zagotovila izvajanje uzakonjenih pravic.
Poleg tega se domovi za starejše po njihovem opozorilu soočajo z resnimi finančnimi in kadrovskimi težavami, ki jih vlada ne rešuje.
V stranki navajajo tudi, da je med tistimi, ki skrbijo za svoje družinske člane, največ prav upokojencev, ki pa po novem Zakonu ne morejo dobiti statusa oskrbovalca in pripadajočih pravic. Če pa bi ostal v veljavi zakon prejšnje vlade Janeza Janše, bi bil upokojeni partner, ki skrbi za ženo ali moža, upravičen do tega statusa. Zakon je torej enemu od upokojenih partnerjev omogočal pridobitev statusa oskrbovalca družinskega člana, česar trenutna novela Zakona ne omogoča.
Po njihovi ugotovitvi trenutna vlada uvaja le več novih davčnih obremenitev, vključno z obveznim zdravstvenim prispevkom, ki dodatno poslabšujejo socialni in gmotni položaj državljanov, še posebej upokojencev. Obvezni zdravstveni prispevek v višini 35 evrov mesečno se bo prvič uskladil 1. 3. 2025 in bo predvidoma znašal 37,17 evra. Poleg tega so navedli, da bo prispevek za dolgotrajno oskrbo dodatno obremenil plače zaposlenih in delodajalce. Vse te poteze v SDS vidijo v nasprotju z obljubami o razbremenitvi dela in v škodo ljudi in gospodarstva.
V stranki so spomnili tudi, da vlada načrtuje uvedbo nepremičninskega davka, ki bo obremenil drugo in vsako naslednjo nepremičnino, in sicer “pod pretvezo povečanja dostopnosti stanovanj in razbremenitve dela”.
Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je pri tem povedal, da je na ministrstvu v pripravi predlog novele zakona, po katerem bodo status oskrbovalca družinskega člana lahko dobile tudi upokojenke in upokojenci. Javna obravnava in medresorsko usklajevanje predloga novele se je zaključilo ta teden. Dodal je, da brez prispevka dolgotrajne oskrbe ni.
Hkrati je pojasnil, da se dolgotrajna oskrba izvaja že ta trenutek. V letošnjem letu je čez 1000 oseb pridobilo novo pravico, ki jo do sedaj ni imelo, torej za njih skrbi družinski član.
Minister je sicer konec januarja pojasnil tudi, da bi naj predlog novele upokojencem omogočil oddajo vloge za status oskrbovanca s 1. julijem. Upokojenec, ki bo oskrbovalec, bo po njegovih besedah obravnavan tako kot vsi drugi upokojenci, ki znova vstopijo na trg dela. Glede na to mu bo poleg izplačila 1,2 minimalne plače v državi v skladu s pokojninskim zakonom za določeno obdobje pripadlo izplačilo dela pokojnine, ki bi jo prejemal, če se ne bi znova aktiviral. Upravičen bo do 21 dni dopusta, oskrbovana oseba pa bo v tem času v socialno-varstveni ustanovi.
***