Poziv ZOS k spremembam na področju naravnih nesreč

Ljubljana, 17. 7. 2024 – Žal smo tudi v letošnjem letu priča neurjem, ki  povzročajo ogromno škodo tako na kmetijskih površinah, javni infrastrukturi, gospodarskih in stanovanjskih objektih. Občine upajo na pomoč države, vendar je ta zaradi togosti sedanjega sistema negotova. Združenje občin Slovenije je zato Ministrstvo za naravne vire in prostor pozvalo k spremembi sistema na način, da se bo ta lahko odzval tudi na lokalne ali regijske naravne nesreče.

O škodi zaradi neurij s točo, vetrolomom, tudi plazovi letos poročajo iz mnogih občin – med drugimi Gornja Radgona, Slovenska Bistrica, Ivančna Gorica, Oplotnica, Slovenske Konjice, Žalec, Trbovlje, Hrastnik, Zagorje, Rače-Fram, Miklavž na Dravskem polju, Maribor, Trebnje, Sevnica, Kidričevo, Hoče-Slivnica, Radeče, Središče ob Dravi, Ljutomer, Ormož, Šmarje pri Jelšah, Makole, Ptuj, Krško, Poljčane, Koper, Celje, Murska Sobota, Postojna.

Gre za neurja, ki so lokalnega in regionalnega značaja. Sedanji sistem kot ga določa Zakon o odpravi posledic naravnih nesreč je preveč tog, da bi se lahko odzval na tovrstne dogodke. Z njimi pa se morajo soočit posamezne občine in proračunska sredstva mnogih od njih ne zadoščajo za kritje stroškov odprave posledic le-teh, proračunske rezerve pa so hitro porabljene in v primeru ponovne ujme teh sredstev ni več na razpolago. Država bi morala občinam v takih primerih nujno in čimprej priskočiti na pomoč. Tega pa sedanji sistem ne omogoča, zato ga je treba spremeniti na način, da se bo v primeru lokalnih oz. regionalnih naravnih nesreč tudi država lahko odzvala in se ne bo čakalo na »zadostitev« kriterijem na državni ravni.

Vzporedno s tem pa je vsekakor nujna potrebna tudi odprava administrativnih bremen z namenom, da se bodo vsi potrebni postopki – od prvih ocen, do vnosa v sistem AJDA, priprave in potrditve spremljajočih vladnih dokumentov – začeli čimprej odvijat in se tudi zaključili v najkrajšem možnem času. Tako bi tudi občine prej prišle do prepotrebnih sredstev za sanacije po naravnih nesrečah. Podnebne spremembe so realnost in žal z njimi tudi vse pogostejše naravne nesreče. Na spremembe se moramo prilagodit tako z odzivnostjo v primeru nesreč in njihovo sanacijo, kot tudi s preventivo.

* * *