Ljubljana, 29. 10.2024 – Včeraj, 28. 10. 2024 je na Ministrstvu za finance potekal podpis Dogovora o višini povprečnine za leti 2025 in 2026, ki sta ga, skupaj z ministrom Klemnom Boštjančičem podpisali dve združenji. Povprečnina za prihodnje leto bo 771,33 evra, občinam pa bo dodatno zagotovljenih še 47,88 milijona evrov. V Združenju občin Slovenije dogovora nismo podpisali.
Predsedstvo Združenja občin Slovenije se je odločilo, da dogovora ne podpiše. Predlagana povprečnina v višini 771,33 evra za leto 2025 in 775,29 evra za leto 2026 je nesorazmerno nizka. Skupni predlog vseh treh reprezentativnih združenj občin je bil v višini 818 evrov, čeprav bodo stroški za izvajanje nalog po izračunih presegali 870 evrov na prebivalca v povprečju, predlagana povprečnina pa je sedaj za 100 evrov nižja. Predsednik ZOS Robert Smrdelj dodaja, da je zelo neresno na kaj takega pristati, ker vemo, da so občine s povprečnino stisnjene v kot.
Prav tako se predsedstvo ZOS ne strinja z načinom delitve dodatnih sredstev za t.i. »izkazana nesorazmerja v financiranju stroškov izvajanja zakonskih nalog«, za občine, ključ za delitev je nedorečen, ne temeljni na preverjenih izračunih, pri tem pa je veliko neznank in dilem, zato ga predsedstvo ZOS ne more podpreti. Ideja je bila, da se sredstva razdelijo na čim bolj učinkovit način, da jih dobijo tisti, ki imajo največje težave, a je dikcija v dogovoru zelo splošna in ni jasno, po kakem ključu se bodo sredstva delila. za t.i. »izkazana nesorazmerja v financiranju stroškov izvajanja zakonskih nalog«, ki sloni na ne dovolj preverjenih podatkih in izračunih.
Poleg tega se predsedstvo ZOS ne strinja s spremembo Zakona o financiranju občin (ZFO). To je potrebno temeljito domisliti z osvetlitvijo finančnih posledic in pripraviti kakovosten predlog, ki bo temeljil na analizah in bo predstavljal trden temelj lokalne samouprave.
***