Poslanci bodo redno sejo zaključili z obravnavo zakona o  medijih, o omrežnini in zagotavljanju varnosti v vzgojno izobraževalnih zavodih

Ljubljana, 3. 2. 2025 – Poslanke in poslanci bodo 27. redno sejo, ki se je začela prejšnji teden v tem tednu zaključili s prvo obravnavo predloga Zakona o medijih, ki po navedbah kulturnega ministrstva prinaša njegovo celovito prenovo. Nadaljevali bodo tudi sprejemanje predloga zimske razbremenitve gospodinjstev pri omrežnini, razpravljali pa bodo tudi o zagotavljanju varnosti v šolah.

 
Predlog Zakona o medijih po navedbah ministrstva za kulturo prinaša prvo celovito prenovo medijskega zakona po več kot dvajsetih letih, glavni namen pa je zagotoviti pravico prebivalcev do celovite obveščenosti ter svobode izražanja tudi v novem medijskem okolju. Predlog bi omogočil pripravo shem za finančno pomoč medijem, ki kot gospodarska panoga do zdaj edini niso bili upravičeni do finančne pomoči države. V novem zakonu tako prenavljajo in finančno krepijo sedanji razpis za sofinanciranje medijskih vsebin, ki je namenjen zlasti delovanju radijskih in televizijskih programov posebnega pomena ter neodvisnim in specializiranim medijem.

Poslanke in poslanci bodo nadaljevali tudi d sprejemanjem predloga zakona, po katerem bi gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos v najdražjem časovnem bloku plačali nižjo omrežnino, presežna obračunska moč pa se ne bi obračunala. S tem naj bi začasno ublažili finančne posledice prenove metodologije obračunavanja omrežnin, ki je po več preložitvah začela veljati oktobra lani in zaradi katere je prišlo do spora med Agencijo za energijo kot neodvisnim regulatorjem in vlado ter tudi gospodarstvom. Zakonski predlog so vložili poslanci koalicije, prejšnji teden pa je DZ RS na izredni seji presodil, da je primeren za nadaljnjo obravnavo. V torek ga bodo tako člani odbora za infrastrukturo, okolje in prostor pripravili za dokončen sprejem na novi izredni seji, ki bo predvidoma v četrtek. V SDS so skupno sejo odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo ter odbora za izobraževanje, znanost in mladino, ki bo v četrtek, predlagali po tem, ko je več kot 200 osnovnih in srednjih šol ter vrtcev v ponedeljek zjutraj prejelo elektronsko sporočilo z varnostno grožnjo. Ob tem izpostavljajo vprašanje protokola obveščanja in zagotavljanja varnosti v vzgojno-izobraževalnih zavodih. S predlaganimi sklepi ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, ministrstvo za notranje zadeve ter policijo pozivajo, da pripravijo celovito poročilo o poteku dogodkov v zvezi z grožnjami šolam, enotne smernice in protokole za zaposlene v šolah, ki bodo določali standardizirane postopke za ravnanje v podobnih dogodkih, in vzpostavijo posebno kontaktno točko, kamor lahko šole v primeru varnostnih incidentov nemudoma posredujejo informacije in pridobijo jasna navodila za ukrepanje.

***