Ljubljana, 17. 1. 2025 – Na včerajšnji seji Sveta pomurske razvojne regije, ki mu predseduje župan Svetega Jurija ob Ščavnici Andrej Vrzel, so se župani med drugim seznanili s potekom priprave osnutka prve dopolnitve dogovora za razvoj regij. Seznanili pa so se tudi z izhodišči za pripravo regionalnega prostorskega načrta Pomurja.
Županom in županjam Pomurja so predstavili aktivnosti pri izboru projektov v okviru dopolnitve dogovora za razvoj regij, ki so jih že poslali v preverbo na pristojna ministrstva, in sicer na Ministrstvo za kohezijo, Ministrstvo za infrastrukturo ter Ministrstvo za naravne vire in prostor. Ker povratnih informacij z ministrstev še ni, regija po Vrzelovih besedah ni mogla sprejeti seznama projektov za vključitev v dogovor.
Župani so bili sicer enotni, da je potrebno sredstva v višini 40 milijonov EUR v celoti izkoristiti. Vrzel je poudaril da je pomembno, da se občine med seboj uskladijo, saj bi bilo nesprejemljivo, da bi del teh sredstev ostal neizkoriščen zaradi nesoglasij.
Na seji so obravnavali tudi izhodišča za pripravo regionalnega prostorskega načrta Pomurja. Zaradi pomislekov, da bi ta lahko posegal v postopke sprejemanja občinskih prostorskih načrtov, so župani sklep o potrditvi spremenili v sklep o seznanitvi. Župan Občine Beltinci je denimo opozoril na dolgotrajne postopke priprave občinskih načrtov, saj njihova občina na dokončanje tega postopka čaka 17 let.
Med drugim se župani bojijo, da bi lahko zapisano v regijskem načrtu otežilo pripravo občinskih prostorskih načrtov, kar bi negativno vplivalo na razvoj občin.
Razpravljali so tudi o predlogu za ureditev kolesarskih stez na visokovodnih nasipih ob reki Muri. Zavod za turizem Lendava so zadolžili za pripravo celovitega načrta kolesarskih poti v Pomurju, ki ga bodo nato posredovali ministrstvoma za infrastrukturo in za kohezijo. “Gre namreč za odlično priložnost za razvoj trajnostnega turizma v regiji. Vendar je ključno, da se v načrtu upoštevajo potrebe vseh občin, saj lahko le tako dosežemo skupno vizijo, je dodal Vrzel.
Soglasno je bil podprt tudi predlog Občine Lendava, in sicer da se v Pomurju izvede pilotni presejalni program Peter za zgodnje odkrivanje raka prostate. Onkološki inštitut Ljubljana je namreč sprva načrtoval izvedbo programa v ljubljanski regiji, a so zaradi visoke pojavnosti raka prostate v Pomurju župani Pomurja predlagali, da se program izvede v tej regiji.