Ljubljana 11. 2. 2025 – Ministrstvo za solidarno prihodnost (v nadaljevanju: ministrstvo) je včeraj, 10. 2. 2025 na Brdu pri Kranju organiziralo srečanje z župani, in sicer z namenom da bi izvajanje dolgotrajne oskrbe steklo čim bolj tekoče. Kot je napovedal minister Simon Maljevac, bo za pomoč občinam vzpostavljen tudi klicni center. Novela Zakona o dolgotrajni oskrbi je ponovno tudi v javni obravnavi, s strani ZOS pa Vam je bila že posredovana tudi za podajo morebitnih pripomb in mnenj.
V oblikovanju splošnega sistema dolgotrajne oskrbe bodo ključno vlogo igrale lokalne skupnosti, ki so zadolžene za vzpostavitev mreže izvajalcev. Ministrstvo je predstavnikom občin sistem dolgotrajne oskrbe predstavilo že na regijskih obiskih, včeraj pa je pripravilo še vseslovensko srečanje z župani z naslovom Kako do učinkovite dolgotrajne oskrbe v lokalni skupnosti.
Načini, kako so se vzpostavitve sistema lotile lokalne skupnosti, so različni. Nekatere gredo v smer ustanavljanja javnega zavoda, druge bodo podelile koncesije, tretje pa bodo nalogo dolgotrajne oskrbe zaupale obstoječemu javnemu zavodu.
Včerajšnje srečanje je bilo priložnost za izmenjavo dobrih praks in za pridobitev odgovorov na konkretne izzive. Kot je poudaril minister, si ministrstvo prizadeva, da bi vsi deležniki prejeli ustrezne informacije in podporo z namenom, da bi bilo prehodno obdobje čim lažje. Zato bodo na ministrstvu vzpostavili tudi poseben klicni center, kjer bodo predstavniki občin lahko dobili še dodatne informacije, če jih bodo potrebovali.
Da bo sistem stekel in bodo ljudem prve nove storitve na voljo s 1. 7. 2025, bi morale lokalne skupnosti izvajalce izbrati oziroma vzpostaviti do maja. Zato se je sedaj že potrebno lotiti operativnih zadev.
Novela zakona o dolgotrajni oskrbi bo med drugim omogočala, da bodo oskrbovalci družinskega člana lahko tudi upokojenci. Poleg tega novela med drugim ureja delovne pogoje oskrbovalcev, avtomatičen prehod skupine invalidov v dolgotrajno oskrbo in še vrsto tehničnih rešitev. Ne predvideva pa sprememb v časovnici.
Sistem se bo uvajal postopno. Maljevac je pri tem spomnil, kako so z nekaj težavami lani začeli izvajati storitev oskrbovalca družinskega člana. Sedaj je v sistem vključenih že 1000 novih uporabnikov in vsak mesec se številka poviša za dodatnih 100.
Predstavniki občin so poudarili, da imajo na občinah z uvajanjem sistema dolgotrajne oskrbe veliko dela. Še vedno pa se srečujejo tudi z nekaj neznankami. Zaradi težke situacije na trgu dela si želijo razumevanja, da se bo storitev uvajala postopoma, skladno z izdajanjem odločb in pridobivanjem ustreznega kadra.
***