Ob zaostrovanju romskih vprašanj vse več zahtev po spremembah zakonodaje

Ljubljana, 26. 8. 2024 – Ob zadnjem zaostrovanju razmer, povezanih z romskimi vprašanji, se pojavlja vse več zahtev po spremembah zakonodaje. Te zahtevajo tako župani kot posamezne stranke. V romski skupnosti jim ne nasprotujejo, a poudarjajo, da morajo biti premišljene, s čimer se strinjajo tudi nekateri ministri. Vlada RS je k pripravi sprememb že pristopila, a je njihova časovnica za zdaj nejasna.


Lani jeseni je Državni zbor RS zavrnil paket zakonov, s katerimi je želelo 11 občin iz Jugovzhodne Slovenije in Posavja spremeniti zakonodajo, ki se dotika tudi romskih vprašanj. Vlada RS je takrat posredno obljubila, da bo do konca leta pripravila svoje spremembe, te pa do zdaj še niso bile javno predstavljene, prav tako ni znano, kdaj in če sploh bodo.

Državna sekretarka na ministrstvu za notranje zadeve Helga Dobrin, ki vodi medresorsko delovno skupino za obravnavo romske problematike, je po sredini nujni seji skupine zagotovila, da posamezni resorji spremembe pripravljajo, a natančne časovnice, kdaj bi lahko bile te pripravljene in predstavljene javnosti, ni navedla.

Do zdaj je po besedah Dobrin osnutek ukrepov na poziv delovne skupine pripravilo ministrstvo za vzgojo in izobraževanje. Osnutek jim je bil predstavljen, ni pa še usklajen z ostalimi resorji.

Notranje ministrstvo po besedah Poklukarja trenutno intenzivno pregleduje, ali sta sprememb potrebna zakon o nalogah in pooblastilih policije ter zakon o organiziranosti in delu v policiji. Pregledujejo tudi nekatere zakone, ki so v pristojnosti ministrstva za pravosodje, kot je npr. kazenski zakonik, in se dotikajo tudi policije. V tem tednu naj bi se namreč Poklukar dobiti s pravosodno ministrico Andrejo Katič, da skupaj pogledata, katere spremembe na področju kazenskega pregona bi bile potrebne.

V zvezi Romov kritični zaradi neodzivnosti ministrstva za izobraževanje

Po ugotovitvah predsednika Zveze Romov Slovenije Jožeka Horvata Muca je bilo v zadnjega pol leta na področju reševanja romskih vprašanj najbolj aktivno ministrstvo za delo, ki je do zdaj po njegovih besedah v DZ RS pred časom edino predstavilo celovit predlog reševanja teh vprašanj, medtem ko so ostala ministrstva po njegovi oceni bolj ali manj neaktivna. Kritičen je zlasti do ministrstva za izobraževanje, za katerega pravi, da so mu iz zveze poslali že nič koliko predlogov, kaj narediti, da bodo romski starši otroke pošiljali v šolo, a ministrstvo še ni upoštevalo nobenega.

Da so zakonske spremembe na področju romskih vprašanj nujne, pa poudarjajo tako župani kot tudi nekatere politične stranke.

***