Ljubljana, 11. 11. 2024 – Poslanke in poslanci bodo na četrtkovi izredni seji med drugim odločali o šestih predlogih novel davčnih zakonov. Odbor DZ za finance bo v petek še enkrat obravnaval predlog državnega proračuna za leto 2026, potem ko je vlada v njem opravila nekatere prerazporeditve. V soboto bo imel na dnevnem redu še predlog sprememb proračuna za leto 2025, nato pa bodo poslanci oba proračuna potrjevali na novembrski seji, ki se začne v ponedeljek, 18. 11. 2024.
Obravnava davčnih zakonov
Poslanke in poslanci bodo obravnavali šest predlogov novel davčnih zakonov, ki jih je pripravila vlada za povečanje konkurenčnosti gospodarstva. V davčnem paketu so predlog novele Zakona o dohodnini ter predlogi novel Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb, Zakona o davku na dodano vrednost, Zakona o davčnem potrjevanju računov, Zakona o davčnem postopku in Zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin. Spremembe naj bi bile večinoma uveljavljene s 1. januarjem 2025.
Vlada želi s predlogom novele Zakona o dohodnini spodbuditi zaposlovanje novih delavcev v Sloveniji, lastništvo zaposlenih v podjetjih ter odpraviti pomanjkljivosti v sistemu normirancev.
Cilj novele Zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin je upravna poenostavitev določenih faz postopka določanja modelov vrednotenja nepremičnin.
Namen novele Zakona o davku na dodano vrednost je prenos dveh evropskih direktiv v slovensko zakonodajo, hkrati bi za pijače z dodanim sladkorjem in sladili zvišali z znižane 9,5-odstotne na splošno davčno stopnjo, to je 22 odstotkov.
Med bistvenimi novostmi predloga novele Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb je omejitev prenašanja davčnih izgub na pet prihodnjih let, možnost prenosa neizkoriščenega dela olajšave za vlaganja v digitalni in zeleni prehod v pet let po letu investicije ter črtanje posebne opcijske ureditve za ugotavljanje davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov.
Z novelo Zakona o davčnem potrjevanju računov naj bi uredili sistem sporočanja podatkov o prodaji blaga in storitev preko avtomatov Finančni upravi RS.
Predlog novele Zakona o davčnem postopku pa je vlada pripravila z namenom uresničitve odločbe ustavnega sodišča v zvezi s pravnimi posledicami nedovoljenega davčnega izogibanja.
Obravnava predloga proračunov za prihodnji dve leti prehaja v sklepno fazo
Člani odbora za finance so se s predlogom proračuna za leto 2026 seznanili pred dvema tednoma, ko je državna sekretarka na Ministrstvi za finance Saša Jazbec povedala, da upošteva za zdaj znane zakonske obveznosti, je pa dovolj fleksibilen, da se ga bo v primeru nepredvidenih dogodkov prilagodilo. Proračunski primanjkljaj je načrtovan v višini 1,6 odstotka BDP.
Prav tako so se prejšnji mesec s predlogom proračuna za leto 2026 seznanila preostala delovna telesa državnega zbora, nato pa je morala vlada pripraviti dopolnjen predlog. V njem je pustila prihodke in odhodke nespremenjene, je pa zagotovila dodatnih 750.000 evrov za štipendije za pedagoške poklice.
V soboto se bodo nato člani odbora z finance seznanili še s predlogom sprememb proračuna za leto 2025. Ta predvideva zvišanje odhodkov za osem odstotkov na 17,09 milijarde evrov, pri čemer bodo po besedah finančnega ministra Klemna Boštjančiča v ospredju ukrepi za krepitev slovenskega gospodarstva, zdravstva, znanja, inovacij in stanovanjske ter podnebne politike. Proračunski primanjkljaj naj bi znašal 2,6 odstotka BDP.
***