Ljubljana, 11. 3. 2025 – Ministrstvo za solidarno prihodnost je pripravilo posodobljene Usmeritve za občine na področju izvajanja Zakona o dolgotrajni oskrbi, ki predstavlja temelj sistemske ureditve dolgotrajne oskrbe v RS. Zakon zagotavlja enakopravno dostopnost in kakovost storitev za vse upravičence ter uvaja sistemsko financiranje dolgotrajne oskrbe.
Med pomembne novosti spada dejstvo, da bodo od julija 2025 poleg proračunskih sredstev v blagajno dolgotrajne oskrbe prispevali tudi delavci, delodajalci in upokojenci, kar je značilno za vse stebre socialne varnosti. Poleg tega se občinam omogoča sklenitev neposredne pogodbe z javnim zavodom, ustanovljenim s strani RS, za izvajanje dolgotrajne oskrbe na domu, kot na primer z zdravstvenim domom ali domom za starejše.
Vzpostavitev celovitega sistema dolgotrajne oskrbe prinaša pomembne spremembe, pri katerih imajo osrednjo vlogo občine. Zakon jim nalaga odgovornost za organizacijo in izvajanje storitev dolgotrajne oskrbe na domu ter za vzpostavitev učinkovite javne mreže izvajalcev.
Občine lahko k vzpostavitvi javne mreže izvajalcev dolgotrajne oskrbe na domu pristopijo na več načinov:
- ustanovijo nov javni zavod za izvajanje dolgotrajne oskrbe na domu,
- izvajanje storitev uredijo v sodelovanju z obstoječim javnim zavodom, katerega (so)ustanoviteljica je občina ali država,
- več občin lahko skupaj ustanovi javni zavod,
- če javni zavodi ne morejo v celoti zagotoviti storitev, lahko občina s soglasjem ministrstva podeli koncesijo zasebnikom ali nevladnim organizacijam.
Zakon določa, da dolgotrajna oskrba predstavlja javno službo, ki se izvaja nepridobitno in izključno v okviru javne mreže izvajalcev. Ti lahko vključujejo javne zavode, pravne osebe in samostojne podjetnike, ki pridobijo koncesijo na podlagi javnega razpisa.
Občine uresničujejo svoje naloge na področju dolgotrajne oskrbe tako, da:
- spremljajo izvajanje dolgotrajne oskrbe na domu in delovanje javne mreže na svojem območju,
- ustanovijo javni zavod za opravljanje dolgotrajne oskrbe na domu, podelijo koncesijo na podlagi javnega razpisa ali sklenejo pogodbeno razmerje z javnim zavodom, katerega ustanovitelj je RS.
V pomoč občinam pri vzpostavljanju dolgotrajne oskrbe na domu je Pregled analize stanja na področju dolgotrajne oskrbe, ki ga je izdelal Inštitut RS za socialno varstvo in je dostopen na spletni strani Ministrstva za solidarno prihodnost (v nadaljevanju: ministrstvo), na podstrani Uveljavljanje dolgotrajne oskrbe. V okviru analize so za vsako izmed občin med drugim narejeni izračuni predvidenih potreb po DO na domu, glede na razpoložljive statistične podatke. Občine lahko na ta način lažje planirajo obseg zagotavljanja storitev DO na domu.
* * *