Ljubljana, 20. 11. 2024 – Danes, 20. 11. 2024 je minister za naravne vire in prostor Jože Novak obiskal občine, ki ležijo ob porečjih srednje Save, Ljubljanice in Kamniške Bistrice. Ogledal si je zaključna dela na izlivnem delu Besnice v Ljubljanico in sanacijska dela na Kamniški Bistrici v Stahovici ter se srečal s predstavniki občin tega območja.
Minister Novak je poudaril, da sanacijska dela napredujejo skladno z načrti. Območje Kamnika, ki je bilo močno prizadeto v lanskih poplavah, je deležno posebne pozornosti, saj je za sanacijo tega porečja v prihodnjih dveh letih predvidenih 121 milijonov evrov, od tega polovica za območje Kamnika. Poleg tega bo tem občinam namenjenih še 18 milijonov evrov za obnovo občinske infrastrukture. Občina Kamnik je pri tem že izvedla nujne sanacije nekaterih hudourniških potokov, pri čemer za trajne rešitve potrebuje dodatna sredstva.
Minister Novak se je srečal tudi z županjami in župani ter drugimi predstavniki občin Ljubljana, Vodice, Cerklje na Gorenjskem, Komenda, Mengeš, Trzin, Domžale, Lukovica, Moravče, Dobrova-Polhov Gradec, Horjul, Log-Dragomer, Vrhnika, Borovnica, Brezovica in Kamnik, ki je srečanje tudi gostila.
V letu 2024 je bilo na območju obravnavanih občin zaključenih 126 sanacijskih delovišč, največ v Kamniku. Skupno je bilo v Sloveniji izvedenih izrednih ukrepov na 843 kilometrih vodotokov in zaključna dela na 1.486 deloviščih v vrednosti 171 milijonov evrov.
Za prihodnji dve leti je za območja obravnavanih občin načrtovanih za 121,5 milijonov evrov sanacijskih del, ki vključujejo večje investicije, kot so:
- Projekt za zmanjšanje poplavne ogroženosti Sneberij
- Gradnjo suhega zadrževalnika na Tunjščici
- Ureditev Kamniške Bistrice od Kamnika do Radomelj
Po zaključenih izrednih ukrepih na poškodovanih vodotokih se zdaj začenja obdobje dolgoročne sanacije. Z njo se struge in brežine povrne v prvotno ali boljše stanje, kot je bilo pred lanskoletnimi poplavami. Vzporedno potekajo tudi redna vzdrževalna dela ter načrtovanje in izvedba novih investicij na vodotokih, da bodo ti v prihodnje bolj odporni na poplavne dogodke. V načrtovanje sanacij in investicij vključujejo tudi občine. Ker je pri urejanju vodotokov nujen celovit pristop, je izvajanje vsega naštetega povezano v sistemsko povezane ukrepe za zmanjševanje poplavne in erozijske ogroženosti posameznega porečja (SPU).
Minister Novak je ponovno izpostavil pomen sodelovanja z občinami, ki so ključne pri izvajanju ukrepov na terenu. Namen srečanj je, da MNVP, skupaj s predstavniki občin, pregleda opravljeno delo na vodotokih v letu 2024. Pri tem želi MNVP pridobiti tudi pripombe in predloge občin. Obiski resornega ministrstva bodo v novembru in decembru posvečeni pregledu izvedenih del in načrtovanju prihodnjih.
MNVP tesno sodeluje z občinami. V mandatu ministra Novaka so v Ljubljani izvedli tri posvete z župani in drugimi občinskimi predstavniki o ključnih vsebinah ministrstva, kot so urejanje prostora, ohranjanje narave ter priprava vlog za evropska sredstva na področju odvajanja in čiščenja odpadnih voda. Ministrstvo občinam aktivno pomaga tudi pri pripravi prostorskih aktov. Minister Novak je spomladi izpeljal terenske obiske, ki jih zdaj nadaljuje, kot je obljubil.
Celoten program obiskov je na voljo TU.
* * *