Medresorska delovna skupina za obravnavo romske problematike v Škocjanu

Ljubljana, 20. 9. 2024 – Medresorska delovna skupina za obravnavo romske problematike, ki jo koordinira državna sekretarka na Ministrstvu za notranje zadeve in predsednica delovne skupine Helga Dobrin, se je na povabilo župana Občine Škocjan tokrat sestala na terenu.

V prostorih Kulturnega centra Škocjan je uvodoma potekala 8. redna seja delovne skupine za obravnavo romske problematike, ki jo sestavljajo predstavniki Ministrstva za notranje zadeve, Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Ministrstva za pravosodje, Ministrstva za naravne vire in prostor, Ministrstva za vzgojo in izobraževanje ter Ministrstva za kulturo, župani občin Novo mesto, Kočevje, Črnomelj in Ribnica ter predstavniki Sveta romske skupnosti RS. Naloga delovne skupine bo tudi v prihodnje spremljanje uresničevanja Nacionalnega programa ukrepov Vlade Republike Slovenije za Rome za obdobje 2021–2030.

Skladno z napovedjo na avgustovski nujni seji delovne skupine za obravnavo romske problematike je bila na seji ustanovljena delovna podskupina za reševanje varnostne tematike, ki jo bo vodil namestnik predsednice Peter Kotar. Člani podskupine se bodo osredotočili na pripravo konkretnih ukrepov državnih organov, lokalnih skupnosti ter romske skupnosti za izboljšanje varnostne situacije na terenu ter pripravo akcijskih načrtov za kratkoročno izboljšanje varnostne situacije na varnostno obremenjenih območjih in predlogov ukrepov za dolgoročno izboljšanje (stabiliziranje) varnostne situacije.

Drugi del obiska na terenu pa je bil namenjen pogovoru s predstavniki lokalne skupnosti.  Državna sekretarka Dobrin je po srečanju povedala, da je bil pogovor zelo konstruktiven. Člani delovne skupine za obravnavo romske tematike iz drugih resorjev so slišali težave za katere je želja vseh, da se bo na pristojnih ministrstvih čim prej pristopilo k reševanju in čim bolj konkretnim ukrepom.

Po besedah župana Občine Škocjan Jožeta Kaplerja so na sestanku izpostavili konkretne težave in pozvali pristojna ministrstva k spremembi zakonodaje, da se stanje izboljša. Podali so izhodišča, ki so predvsem varnostni vidik, obiskovanje osnovne šole in nenamensko porabljena socialna sredstva.

***