Ljubljana, 23. 12. 2024 – V Uradnem listu RS, št. 108/2024, ki je izšel 20. 12. 2024 je objavljen Javni razpis za sofinanciranje celovite energetske prenove stavb v lasti in rabi občin za obdobje od 2023 do 2027 (v nadaljevanju: Javni razpis), ki ga je pripravilo Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo. Javni razpis vključuje področje energetske prenove občinskih stavb, za katero je predvidenih 30 milijonov € in izgradnjo sončnih elektrarn za samooskrbo, za katero je predvidenih 4,5 milijona € nepovratnih sredstev. Sofinanciranje za prenove lahko pokrije do 49 odstotkov upravičenih stroškov, medtem ko se izgradnja sončnih elektrarn financira na osnovi standardiziranih stroškov.
Namen javnega razpisa je spodbujanje energetske učinkovitosti in proizvodnje obnovljivih virov energije. Ker je energetska prenova stavb eden od pomembnih ukrepov za zmanjševanje rabe energije in emisij toplogrednih plinov, je potrebno izvajanje instrumentov na tem področju okrepiti, pospešiti in razširiti v skladu z načrtovanim v Dolgoročni strategiji energetskih prenov stavb do leta 2050.
Z Javnim razpisom se opredeljuje postopke za prijavo, ugotavljanje upravičenosti in ugotavljanje ustreznosti in izvedljivosti operacij celovite energetske prenove stavb javnega sektorja v lasti in rabi občin ter izgradnje novih naprav za proizvodnjo električne energije za namen samooskrbe z električno energijo iz sončnih elektrarn.
V sklopu prednostne naloge (PN 3): »Zelena preobrazba za podnebno nevtralnost« se bodo izvajale operacije:
- celovitih energetskih prenov stavb, ki so v (so)lasti in rabi občin, v okviru specifičnega cilja RSO2.1 »Spodbujanje energetske učinkovitosti in zmanjševanje emisij toplogrednih plinov (Kohezijski sklad – KS)« ter
- izgradnje novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije, skladno s konceptom samooskrbe z električno energijo, in sicer za stavbe v (so)lasti in rabi občin, v okviru specifičnega cilja RSO2.2 »Spodbujanje energije iz obnovljivih virov v skladu z Direktivo (EU) 2018/2001 o spodbujanju uporabe energije iz obnovljivih virov, vključno s trajnostnimi merili, določenimi v Direktivi (Evropski sklad za regionalni razvoj – ESRR)«.
Cilj ukrepa celovite energetske prenove stavb je povečati energetsko učinkovitost stavb. Pri tem se s načrtuje večje doseganje prihrankov energije, ter zmanjšanje neposrednih in posrednih emisij toplogrednih plinov v primerjavi s predhodnimi emisijami. Posledično se bodo, v skladu z ustreznimi standardi, energetsko nadgradile javne stavbe in s tem izboljšalo bivanjsko in delovno okolje ter tudi stroškovno učinkovitost stavb in njihovo varnost.
Dolgoročni cilj na področju stavb javnega sektorja je energetska prenova čim večjega deleža skupne neto tlorisne površine.
Cilj ukrepa spodbujanje proizvodnje električne energije iz OVE, in sicer proizvodnje električne energije iz sončnih elektrarn je povečanje proizvodnje električne energije iz OVE z izgradnjo novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije s konceptom samooskrbe z električno energijo za stavbe vključene v operacijo iz Sklopa 1.
Predmet javnega razpisa je dodelitev sredstev evropske kohezijske politike občinam za sofinanciranje upravičenih stroškov v okviru Sklopa 1: Izvedba operacij celovitih energetskih prenov stavb, ki so v (so)lasti in rabi občin – v okviru SC RSO2.1 in Sklopa 2: Izvedba operacij izgradnje novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije (SE), skladno s konceptom samooskrbe z električno energijo, in sicer za stavbe v (so)lasti in rabi občin, ki so predmet operacije prijavljene v Sklop 1 tega razpisa – v okviru SC RSO2.2
Predmet sofinanciranja v Sklopu 1 so operacije celovite energetske prenove stavb v (so)lasti in rabi občin. Pri tem je celovita energetska prenova« usklajena izvedba ukrepov učinkovite rabe energije na ovoju stavbe (npr. fasada, streha, tla) in na stavbnih tehničnih sistemih (npr. ogrevanje, prezračevanje, klimatizacija, priprava tople vode) na način, da se, kolikor je to tehnično mogoče, izkoristi ves ekonomsko upravičeni potencial za energetsko prenovo.
Pri Sklopu 2 se nepovratna finančna spodbuda lahko dodeli samo za nove naprave za proizvodnjo električne energije iz sončne energije namenjene samooskrbi in za shranjevanje električne energije. Nakup in vgradnja baterijskega hranilnika energije je lahko predmet sofinanciranja le v kombinaciji z naložbo v nakup in vgradnjo fotovoltaičnih panelov.
Rok za oddajo prvih vlog je 17. 3. 2025.
Rok za oddajo drugih vlog je 9. 6. 2025.
Skrajni rok za oddajo vlog je 13. 10. 2025.
Javni razpis pa ostaja odprt do porabe sredstev oziroma do konca leta 2026. Občine morajo vloge oddati elektronsko prek aplikacije eJR, pri čemer je potrebno predložiti vse zahtevane priloge.
Dodatne informacije so vam na voljo na elektronskem naslovu pp-eps.mope@gov.si. Skrajni rok za postavitev vprašanj v zvezi z Javnim razpisom je najkasneje 10 dni pred posameznim rokom za oddajo vlog.
* * *