DZ RS sprejel Zakon o dodatnih interventnih ukrepih za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu

Ljubljana, 20. 12. 2024 – Poslanke in poslanci Državnega zbora RS so na 91. izredni seji, ki je potekala 19. 12. 2024, sprejeli predlog Zakona o dodatnih interventnih ukrepih za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu in predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o lekarniški dejavnosti.

Sprejeti Zakoni oziroma akti:

Predlog Zakona o dodatnih interventnih ukrepih za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu

Poslanke in poslanci so z 51 glasovi za in nobenim proti sprejeli predlog Zakona o dodatnih interventnih ukrepih za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu. S predlogom Zakona se med drugim podaljšuje nekatere dodatke za zaposlene na primarni ravni in nagrajuje tudi ambulante družinske medicine, ki opredeljujejo več pacientov.

Pri tem predlog Zakona podaljšuje nekatere ukrepe iz prejšnjih interventnih in dodaja nove začasne ukrepe. Za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu in stabilno delovanje zdravstvenega sistema pa so omenjeni ukrepi nujni.

Hkrati predlog Zakona prinaša dodatek za povečan obseg dela za posebne obremenitve v ambulantah družinske medicine in otroških ter šolskih dispanzerjih, dodatek 1000 evrov bruto za izbiro specializacije iz družinske medicine, ki ga mesečno prejemajo mladi zdravniki, specializanti družinske medicine. S predlogom Zakona se zagotavlja sredstva za dodatnih 40 specializacij klinične psihologije v prihodnjih dveh letih. S sprejemom predloga Zakona so se ambulante za neopredeljene preimenovale v dodatne ambulante družinske medicine.

Predlog Zakona je v tem trenutku dobra rešitev za reševanje nekaterih ključnih izzivov v zdravstvu. Dodatne ambulante so se namreč izkazale za dobro rešitev pri zagotavljanju dostopnosti do zdravstvenih storitev vsem, ki nimajo izbranega osebnega zdravnika. Kljub temu je nujno, da se za delovanje primarne ravni zdravstva v prihodnje rešijo tudi kadrovski problemi na tem področju. Ukrepi iz predloga Zakona vseeno niso zadostni, tudi zaradi stavke zdravnikov in neurejenih delovnih pogojev.

S strani poslank in poslancev sta bili sprejeti tudi dve nomotehnični dopolnili. Predlog Zakona pri tem podpirajo tudi DS RS, združenje zdravstvenih zavodov, zbornica zdravstvene nege, zdravniška zbornica in nacionalni svet invalidskih organizacij.

* * *