DZ RS potrdil novelo Zakona o dolgotrajni oskrbi

Ljubljana, 20. 12. 2024 – Pposlanke in poslanci Državnega zbora RS so na 26. redni seji, ki je potekala od 16. 12. 2024 do 19. 12. 2024, med drugim potrdili predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o dolgotrajni oskrbi in predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o nadzoru državne meje. Potrdili so tudi predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o plačilnih storitvah, storitvah izdajanja elektronskega denarja in plačilnih sistemih in predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o varstvu javnega reda in miru.

Sprejeti Zakoni oziroma akti:

Predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o dolgotrajni oskrbi

Poslanke in poslanci so z 48 glasovi za in 24 proti potrdili predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o dolgotrajni oskrbi. Omenjen predlog med drugim podaljšuje financiranje dodatnih stroškov in prehodno obdobje za izvajanje pravice do pomoči na domu, uvaja poenostavitve za invalidne ljudi in krepi mrežo izvajalcev.

S predlogom Zakona je občinam omogočeno, da z javnimi zavodi sklenejo neposredne pogodbe za izvajanje dolgotrajne oskrbe na domu. Hkrati se dodaja tudi obveznost redne analize izvajanja zakona na tri leta, to pa bo pripomoglo k boljšemu nadzoru in prilagajanju sistema. Ena izmed novosti, ki jo prinaša predlog Zakona je tudi natančnejši register izvajalcev. Poleg tega predlog Zakona zagotavlja pravne podlage za izvajanje storitev e-oskrba in organizira vstopne točke na sedežih centrov za socialno delo. Z omenjeno novostjo se omogoča enostaven dostop do pravic in podaljšuje zakonske podlage za obstoječi informacijski sistem do vzpostavitve novega.

Posebna pozornost je v predlogu Zakona namenjena avtomatizmu prehoda staršev invalidnih oseb ob njegovi polnoletnosti v sistem oskrbovalca družinskega člana, brez dodatnih postopkov in birokracije.

Pri tem naj bi državni proračun kril razliko, ki jo bo povzročil od 25% do 35% dvig plač zaposlenih v domovih za starejše, ki ga predvideva plačna reforma. Tako se dvig plač ne bo prevajal v višje oskrbnine uporabnikov.

Predlog Zakona predstavlja ključen steber socialne državne, z njim pa se je postavil finančni okvir izvajanju dolgotrajne oskrbe. Med drugim je bila izpostavljena tudi problematika pomanjkanja kadra v domovih za starejše, brez katerih izvajanje dolgotrajne oskrbe ne bo mogoče.

* * *