DZ  RS ponovno o davčnih zakonih, DS RS o vetu na proračunski zakon

Ljubljana, 25. 11. 2024 – Državni zbor RS se bo v tem  tednu predvidoma sestal na izredni seji in po vetu Državnega sveta RS ponovno odločal o novelah Zakonov o dohodnini in o davku na dodano vrednost. Kolegij predsednice DZ RS naj bi sejo, na katero bi na zahtevo SDS uvrstili tudi priporočila glede RTVS, sklical v torek. Medtem pa bo DS RS odločal še o predlogu veta na Zakon o izvrševanju proračuna.

Na izredni seji DZ RS predvidoma tudi o priporočilih glede delovanja RTVS

Odbor DZ za kulturo bo prav tako v torek obravnaval zahtevo SDS za sklic izredne seje DZ RS o predlogih priporočil v zvezi z delovanjem Radiotelevizije Slovenija (RTVS), ki naj bi jo prav tako uvrstili na četrtkovo sejo DZ RS. V SDS so pred tem zahtevali že sejo odbora za kulturo o stanju na RTVS, saj po njihovem mnenju ravnanje novega vodstva zavoda ni skladno z zakonodajo, prišlo pa naj bi tudi do političnega prevzema RTVS in prevlade “enoumja”. A so člani odbora za kulturo v uvodu seje odbora prejšnji teden z devetimi glasovi za in šestimi proti izglasovali, da teme ne bodo obravnavali.

Kot je pojasnila predsednica odbora Sara Žibrat (Svoboda), obravnava teme na zahtevo, ki temelji na neutemeljenih političnih obtožbah, na vmešavanju v uredniško neodvisnost in v neodvisnost ustavnega sodišča, deloma pa posega tudi na področje delovnopravne zakonodaje, na odboru za kulturo ni primerna. Članom odbora je predlagala, da se obravnava točke ne opravi, ker predlagani sklepi niso skladni z ustavo, ki določa svobodo izražanja tiska ter drugih oblik javnega obveščanja in izražanja.

Poslanci SDS so predlog, da odbor ne obravnava predlagane teme, označili kot “manever Svobode”, ki je v nasprotju s poslovnikom DZ. Še isti dan so na novinarski konferenci predstavili zahtevo za sklic izredne seje DZ o priporočilih v zvezi z delovanjem RTVS, ki jo bo tako v torek obravnaval odbor. V SDS med drugim predlagajo, naj DZ priporoči vladi, da pozove vodstvo RTVS, da prepreči in ustavi cenzuro na RTVS, preneha kršiti zakonodajo, ki določa spoštovanje načela resničnosti, nepristranskosti in celovitosti informacij, ter ustrezno zaščiti avtonomijo novinarskega dela. Vladi RS bi priporočili tudi poziv računskemu sodišču, naj preveri, ali se je 15 milijonov evrov proračunskih sredstev v letih 2023 in 2024 namensko porabilo za izvajanje programa narodnih manjšin, ustavno sodišče pa, naj v najkrajšem možnem času odloči o pobudi za oceno ustavnosti členov zakona o RTVS.

Državni svet tudi o vetu na Zakon o izvrševanju proračuna za prihodnji dve leti

Po potrditvi zakona o izvrševanju proračunov za leti 2025 in 2026 v DZ RS bo DS RS danes na predlog skupine državnih svetnikov s prvopodpisanim predsednikom DS Markom Lotričem odločal tudi o predlogu odložilnega veta na ta zakon. Kot so navedli v obrazložitvi, je odbor DZ za finance z dopolnilom na predlog koalicije državnemu svetu odvzel sredstva v višini 485.000 evrov, pri čemer pa ni bilo utemeljitve odvzema in podatkov, na katere bi lahko oprli trditev, da bodo predlagana nižja proračunska sredstva zadostovala za nemoteno izvedbo vseh zastavljenih aktivnosti. Predlagatelji veta so prepričani, da gre za poseg v finančno avtonomnost državnega sveta v okviru že dogovorjenega in usklajenega obsega sredstev.

Po mnenju DS RS gre za kršitev ustavnega načela sodelovanja med neodvisnimi ustavnimi organi, kar da DS RS »sili«, da vloži zahtevo za oceno ustavnosti, s čimer bo izpodbijal tako spremenjeni proračun za leto 2025 v delu, ki je sporen za državni svet.

Ob tem so navedli še, da so bila sredstva, odvzeta DS RS, namenjena reševanju prostorske problematike Onkološkega inštituta Ljubljana, katerega potrebam državni svet na nobeni točki ne oporeka. Bi pa lahko DZ po mnenju predlagateljev veta potrebna sredstva “našel na mnogoterih drugih postavkah, s katerimi se financirajo programi, katerih izvajanje ni ključnega pomena za delovanje države.