DZ RS podprl zakonodajne spremembe za lažje zaposlovanje tujcev v Sloveniji

Ljubljana, 14. 2. 2025 – Poslanke in poslanci Državnega zbora RS so na 95. izredni seji, ki je potekala 13. 2. 2025 med drugim odločili, da sta  predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o tujcih in predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev primerna za nadaljnjo obravnavo.

Predloga, primerna za nadaljnjo obravnavo:

Predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o tujcih (ZTuj-2I)

Poslanke in poslanci so z 48 glasovi za in 24 proti odločili, da je predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o tujcih (ZTuj-2I) primeren za nadaljnjo obravnavo.

Predlog Zakona v slovenski pravni red prenaša prenovitveno direktivo, ki prinaša ugodnejše pogoje za vstop in bivanje državljanov tretjih držav z namenom visokokvalificirane zaposlitve. Hkrati prispeva k povečanju konkurenčnosti RS z uvedbo dovoljenja za začasno prebivanje za digitalne nomade.

Predlog prinaša tudi številne druge ukrepe. Med pomembnejšimi je določba, ki tujcem, ki so v RS kot prosilci za mednarodno zaščito in zakonito delajo vsaj devet mesecev, omogoča, da obdržijo svojo zaposlitev in ostanejo na trgu delovne sile. Poleg tega se predvideva podaljšanje veljavnosti prvega enotnega dovoljenja ter dovoljenja za raziskovalce, visokošolske delavce in prostovoljce na dve leti.

Predvideva se tudi olajšave pri priseljevanju v primeru sodelovanja v mednarodnih študijskih izmenjavah, vključno s programi Erasmus. Po novem bo v teh primerih mogoče pridobiti vizum D.

V okviru prenovitvene direktive se spreminjajo tudi pogoji za pridobitev modre karte EU, namenjene visokokvalificiranim delavcem iz tretjih držav. Po novem bo moral tujec za pridobitev modre karte EU imeti pogodbo o zaposlitvi za najmanj šest mesecev. Za regulirane poklice bo moral izpolnjevati ustrezne pogoje, pri nereguliranih poklicih pa dokazati visoke poklicne kvalifikacije. V sektorju informacijsko-komunikacijskih tehnologij bo modro karto mogoče pridobiti tudi brez formalne izobrazbe.

Plača tujca, ki želi pridobiti modro karto EU, bo morala biti najmanj v višini povprečne mesečne bruto plače (trenutno je določena pri 1,5-kratniku povprečne plače). Dodatno bo uveden pogoj, da delodajalec pred izdajo soglasja za zaposlitev tujca ni odpuščal delavcev iz poslovnih razlogov.

Zaradi sezonskih nihanj in pomanjkanja ustreznega kadra, zlasti v poletnih in zimskih mesecih, predlog Zakona uvaja možnost sezonskega dela v turizmu in gostinstvu, ki pa bo možno le na podlagi pogodbe o zaposlitvi.

Uvaja se tudi nova evidenca delodajalcev, ki so bili pravnomočno kaznovani zaradi kršitev delovne zakonodaje. Ta ukrep bo tujim in domačim delavcem omogočil vpogled v seznam delodajalcev, ki ne spoštujejo delovnih pravic.

Celotno sporočilo je na voljo v priponki.

* * *