DZ RS odločil, da je novela Zakona o medijih primerna za nadaljnjo obravnavo

Ljubljana, 5. 2. 2025 – Poslanke in poslanci Državnega zbora RS so na 27. redni seji, ki je potekala med 27. 1. in 4. 2. 2025 med drugim sprejeli predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o nalogah in pooblastilih policije ter predlog Zakona o dopolnitvi Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo. Hkrati so sklenili, da je predlog Zakona o medijih primeren za nadaljnjo obravnavo, medtem ko sta predlog Zakona o spremembah in dopolnitvi Zakona o osnovni šoli ter predlog Zakona o dopolnitvah Zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023 zaključila svojo zakonodajno pot.

Sprejeta Zakona:

Predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o nalogah in pooblastilih policije

Poslanke in poslanci so s 50 glasovi za in 8 proti sprejeli predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o nalogah in pooblastilih policije. Predlog med drugim prinaša možnost izreka petletne prepovedi udeležbe na športnih prireditvah nasilnim huliganom.

Gre za usklajevanje obstoječe zakonodaje s pravnim redom EU, zahtevami sodišča EU in z odločbo US RS glede podaljšanja ukrepa prepovedi približevanja določeni osebi, kraju ali območju. Predvideva se tudi učinkovitejše delovanje policije, lažje delo sodišč in večja zaščita žrtvam nasilja.

S predlogom Zakona se za večjo zaščito žrtev določa nov rok za vložitev predloga za podaljšanje ukrepa približevanja. Hkrati se predvideva neupoštevanje prepovedi približevanja, izrečeno globo ali odrejeno pridržanje zaradi neupoštevanja prepovedi, ugotovljeno nadlegovanje po komunikacijskih sredstvih in grožnje kršitelja oškodovancu, poslane tretjim osebam. Policija bo po novem lahko izrekla prepoved približevanja določeni osebi, kraju ali območju tudi zaradi hujšega ogrožanja zdravja žrtve.

Zaostruje se tudi ukrepe v zvezi z nasiljem na športnih prireditvah, s prepovedjo udeležbe na športnih prireditvah za obdobje petih let. Ukrep bo lahko izrečen kršitelju, za katerega se predvideva, da bi lahko nadaljeval kršitve. Višje pa so tudi globe v primeru neupoštevanja tega ukrepa, in sicer od 2000 do 5000 evrov.

Predlog Zakona na novo določa postopek ugotavljanja identitete osebe, ki jo ustavi policist. Trenutna ureditev policistu nalaga, da osebi pojasniti razloge ustavitve, po novem pa bo lahko to storil tudi pozneje, v primeru da okoliščine onemogočajo takojšnje pojasnilo razlogov izvedbe policijskega postopka.

Celotno sporočilo je na voljo v priponki.

* * *